Ceny zahraničního obchodu meziročně klesly již loni v prosinci, po 13 měsících růstu. Propad nezastavil ani na začátku letošního roku, ale zpomalil. V prosinci činil pokles cen vývozu 1,1 procenta a dovozu 1,9 procenta. Jak u vývozu, tak u dovozu se na celkovém vývoji podle ČSÚ podílely nejvíce pokles cen minerálních paliv. Ve vývozu zlevnily o 15,9 procenta a v dovozu o 26 procent.
V rámci vývozu klesly také ceny potravin a ostatních surovin shodně meziročně o pět procent a ceny chemikálií o 4,8 procenta. Z významnějších skupin rostly ceny polotovarů o 1,8 procenta a ceny průmyslového spotřebního zboží a strojů a dopravních prostředků shodně o 0,9 procenta.
V dovozu klesly meziročně ceny ostatních surovin o 10,6 procenta a ceny potravin o 3,3 procenta. Rostly nejvíce ceny průmyslového spotřebního zboží, a to o 4,4 procenta, ceny strojů a dopravních prostředků stouply o 3,6 procenta a ceny polotovarů o 1,5 procenta.
Také v meziměsíčním srovnání pokles dovozních cen zpomalil z prosincového propadu o 1,1 procenta. Ve vývozu se dokonce vývoj obrátil, když v lednu ceny mírně rostly po předchozím poklesu o 0,6 procenta v prosinci. Na růst vývozních cen mělo podle statistiků vliv především zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 0,8 procenta, ale nejvíce stouply ceny potravin, a to o 1,2 procenta. Klesly naopak o 4,8 procenta ceny minerálních paliv. Jejich ceny padaly i v dovozu, konkrétně o 7,4 procenta, a táhly tak dolů celé dovozní ceny.
Směnné relace se meziročně zvýšily na hodnotu 101,3 procenta po prosincových 100,8 procenta. Již 25 měsíců se tak podle ČSÚ drží v plusu. Pozitivní jsou směnné relace i v meziměsíčním srovnání, kde stejně jako v prosinci dosáhly hodnoty 100,5 procenta.