Japonští inženýři z Tokijské univerzity vyrobili nového humanoidního robota Kengoro. Váží 56 kilogramů, je 170 centimetrů vysoký, ale hlavně se dokáže potit, a tak udělá více práce než ostatní.

Ano, není to překlep, Kengoro se skutečně potí a pocení využívá stejně jako člověk a další živočichové k vlastnímu chlazení. Systém robotického pocení je dokonce třikrát efektivnější než ventilátor a pasivní odvádění tepla jakožto hlavní způsoby chlazení strojů a elektroniky.

Kengoro se může potit jednoduše proto, že mu autoři vytiskli kostru z hliníkového prášku. Díky 3D tisku totiž měli plnou kontrolu nad strukturou jeho kostí, které mají v místech pohybových motorů, kterých má Kengoro 108, houbovitou strukturu. Uvnitř kostí přitom proudí kapalina, která může houbovitou strukturou prostupovat a na motory zahřátém povrchu se odpaří. Vypařením vody se odebere energie z okolí a kosti s motory se ochladí.

Kostra robota je propustná pro kapalinu.
Autor: Tokijská univerzita

Díky robotickému potu se tedy s trochou nadsázky dá konstatovat, že Kengoro musí stejně jako ostatní živočichové pít. Na rozdíl od nás ovšem nepije pivo, ale bohužel jen velmi čistou deionizovanou vodu, která neucpe jeho kostní kapiláry a zároveň díky nízké vodivosti nezpůsobí zkrat.

Japonský humanoid tedy může dlouhé minuty dělat kliky jako na videu, aniž by se přehřály jeho elektronické svaly. I tento experimentální výzkum v každém případě znázorňuje, s kolika zdánlivými drobnostmi se budou muset konstruktéři robotů ještě vypořádat, než vyrobí humanoida, který se alespoň svojí energetickou a pohybovou soběstačností vyrovná člověku. Chlazení bychom měli, takže už zbývá jen stejně efektivní energetický metabolismus jako u člověka. To je však zatím spíše sci-fi a všichni humanoidní roboti do jednoho zůstávají žalostně neefektivní – na baterii vydrží jen desítky minut.