Software byl vytvořen tak, aby zachycoval veškerý virální obsah týkající se Facebooku. Kontroloval různá meme, řetězové zprávy i příspěvky lidí, kteří šířili nepodložené zprávy, že Facebook něco dělá a přitom nedělal. Na základě těchto zpráv pak vydával prohlášení, ve kterých se je snažil vyvrátit.

TIP: Facebook bude platit uživatelům za možnost sledovat, jaké aplikace používají na mobilu

Stormchaser měl být vytvořen v roce 2016 a od té doby se podle Bloombergu podílel na odhalení a následném vysvětlovaní řady zvěstí typu „Facebook vás odposlouchává přes mikrofon“, „Mark Zuckerberg je mimozemšťan“ či „hnutí #deleteFacebook“. Dezinformace a virální příspěvky hledal jak na Facebooku, tak na Instagramu a WhatsAppu. 

Nabízí se otázka, jestli Facebook vlastnictvím podobného softwaru neupřednostňoval vyvracení fake news o sobě samém místo toho, aby zabraňoval šíření zvěstí o vážných problémech jako očkování. Mluvčí firmy ale uklidňuje, podle ní to tak není. 

TIP: Odmítání očkování je oficiálně jednou z největších zdravotních hrozeb současnosti

„Nástroj nebyl vytvořen k boji proti falešným zprávám. Nebyl k tomu určen a nefungoval by,“ řekla mluvčí. „Byla to jen jednoduchá technologie, která nám umožňovala detekovat příspěvky o Facebooku na základě klíčových slov, díky kterým jsme se rozmýšleli, zda reagovat na pomatení o našich produktech. Nelze to porovnávat,“ vysvětlila.