Napsal to dnes britský list Financial Times s odkazem na informované zdroje. Komise si podle zprávy vyžádala od několika nahrávacích společností a provozovatelů streamingu podrobnosti o jejich dohodách s Applem.

Brusel má údajně obavy, že nejhodnotnější technologická společnost světa využije své velikosti, vlivu a styků, aby přiměla hudební značky rozvázat dohody s budoucími konkurenty, zejména s předním světovým hudebním streamingem Spotify.

Shromažďování informací je pro komisi pouze prvním krokem ve vyšetřování. Pokud komise zjistí, že se Apple dopouští nekalých praktik, může požadovat od firmy změny v chování a uvalit na ni vysokou pokutu. Zástupci Applu ani Evropské komise se ke zprávě agentuře Reuters nevyjádřili.

Apple se loni v USA mimosoudně dohodl, že ve sporu s americkými státy a spotřebiteli o nezákonné cenové úmluvy na poli prodeje elektronických knih zaplatí 11,5 miliardy Kč.

Americké úřady obvinily Apple a pět nakladatelů v roce 2012 z nezákonného spolčení za účelem zvyšování cen elektronických knih v době, kdy se Apple na jaře 2010 připravoval uvést na trh svůj tablet a elektronickou čtečku iPad a službu iBookstore.

Apple se loni dohodl na koupi kalifornského hudebního streamingu a výrobce sluchátek Beats Music za tři miliardy dolarů, což byla jeho největší akvizice v historii. Apple už provozuje největší světovou službu pro stahování hudby iTunes a firma si chce vedoucí pozici v digitální hudbě udržet i v době, kdy se konzumace hudby přesouvá od stahování ke streamingu.