Češi si po dvanácti letech připsali další oscarovou 'čárku'. Triumf slavila Markéta Irglová (19), která si se svým partnerem Glenem Hansardem odnesla cenu za nejlepší filmovou píseň ke snímku Once. Rodačka z Valašského Meziříčí, která žije poslední rok v Irsku, tak přinesla Čechům prvního hudebního Oscara vůbec. Markétě Irglové vyšla produkce na Oscarech neobvykle vstříc. Pro všechny bylo šokem, když byla pozvána na pódium dvakrát. Napoprvé totiž nestihla poděkovat za cenu a začal hrát orchestr. Režie kvůli tomu, aby Irglová mohla pronést svoje díky, udělala reklamní pauzu a po ní byla zpěvačka opět pozvána na pódium. "Jsem rád, že se Češi stále více prosazují v zahraničí a Once je úžasný nezávislý snímek. Jen se obávám, aby to s českým filmem nedopadlo stejně jako s hokejem a ti nejtalentovanější nehráli jen v zahraničí," raduje se, ovšem s jistými obavami, výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Markéta Irglová se totiž přestěhovala z Moravy do Irska, kde plánuje se svým partnerem Hansardem společný život. Na předávání ji přijela podpořila celá rodina z Česka - rodiče, sestra i dědeček. Irglová není jediným letošním vítězem Oscarů, k nimž se může Česko hlásit. Pražský rodák Jan Pinkava (44) se podílel na snímku Ratatouille, který získal Oscara za nejlepší animovaný fi lm. A do třetice si cenu pro nejlepší herečku odnesla Marion Cottilardová (32), a to díky filmu Edith Piaf, který vznikl v české koprodukci. Na scénáři k nejlepšímu zahraničnímu filmu, rakouské Ďáblově dílně, se zase podílel spisovatel Adolf Burger žijící v Praze.


Co řekla při předání "Ahoj, chci vám všem poděkovat za možnost tu být. Je to velká věc pro všechny nezávislé zpěváky a umělce, kteří se musí každý den těžce prosazovat na cestě za úspěchem. Ale to, že tady teď stojíme (pozn. s Glenem Hansardem, ale ten už na pódiu nebyl) svědčí o tom, že bez ohledu na to, jak daleko sahají vaše sny, jsou uskutečnitelné. Je to fér vůči všem, kdo se odvažují snít a nevzdávají se. Ta píseň byla napsána s vyhlídkou na naději a právě naděje nás všechny spojuje bez ohledu na to, jak jsme daleko či jak jsme rozdílní." Irglová poděkovala a moderátor dodal "Musím vám to říct, vzadu za jevištěm se lidi válejí smíchy. Když byli předtím oba (Markéta a Glen) u mikrofonu, Glen ukazoval svým Oscarem na toho jejího a říkal: "Ať si daj pusu." A ona odpověděla: "Ale vždyť jsou to oba chlapi." Na to Glen: "No a co, tohle je Hollywood."
Valaši pijí na rodačku Rodáci Markéty Irglové slaví! U dveří domu ve Valašském Meziříčí, v němž Markéta vyrůstala, pořád někdo zvoní. Lidé by si chtěli s mladou zpěvačkou podat ruku. "Bohužel nikdo není doma. S Markétou odjeli do Ameriky i její rodiče, sestra a dědeček," vysvětlují Markétiny sestřenice Anna a Martina Medkovy, které dům 'hlídají'. Gratulanti se sesypali aspoň na Markétinu babičku Zdenku Irglovou (72), která pracuje v místní vinotéce. "Přišly za mnou desítky lidí. Dokonce mi nosili pro Markétku květiny," řekla paní Irglová, kterou potěšilo, že na slavnostní předávání Oscarů si vnučka vzala její prstýnek z růžových korálků. "V pět hodin ráno volal syn. Řekl jen: Máme ho. Já mu pak poslala esemesku, že všichni pijeme na jejich účet," smála se paní Irglová, která se těší, až se Markéta s rodinou vrátí na Valašsko. "Bude pořádná oslava," přidal se Markétin strýc Antonín Váňa, který se domnívá, že neteři k úspěchu pomohlo i to, že jí fandilo celé Valašské Meziříčí. Město se chystá své rodačce udělit i nově zřizovanou cenu starosty. "Markétě patří veliká gratulace a poděkování, že proslavila město," řekl starosta Jiří Částečka. Tihle zvítězili před Irglovou 1948 - Poznamenaní - Tehdy jedenáctiletý Ivan Jandl získal Oscara za mimořádný dětský výkon. 1965 - Obchod na korze - Prvního Oscara za cizojazyčný film získal snímek režisérů Elmara Klose a Jána Kadára 1967 - Ostře sledované vlaky - Jiří Menzel vybojoval se svými "Vlaky" sošku v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. 1976 - Přelet nad kukaččím hnízdem - Pětioscarový snímek vynesl Miloši Formanovi cenu za nejlepší režii. 1986 - Amadeus - Snímek získal 8 Oscarů. Forman druhého za režii, Karel Černý za výpravu a Theodor Pištěk za kostýmy. 1996 - Kolja - Za nejlepší neaglicky mluvený fi lm si naposledy odnesl sošku Jan Svěrák.

Ocenění písničkáři zazpívali Falling slowly i na oscarovém večeru Děkovná řeč Markéty Irglové a Glena Hansarda