Meky byl ještě malý kluk, nejmladší ze tří bratrů, když se stalo to, co bylo v té době nevyhnutelné pro každého, kdo sledoval muziku. Každé odpoledne spolu fascinovaně trávili u rádia. A do toho náhle, nečekaně a bez varování přišli oni – fantastická čtveřice cápků z Liverpoolu. John, Paul, George, Ringo, no zkrátka The Beatles. „Bylo to Twist & Shout,“ popisoval Meky Žbirka svoje první střetnutí s kapelou, která ovlivnila celý jeho život, a zdaleka ne jen ten hudební. Nějaké dvě a půl minuty strávené u přístroje v kuchyni byly jedním z těch mnoha zážitků, které ho tehdy hnaly blíž a blíž ke kytaře, jež se pomalu, ale jistě stávala dennodenní součástí života nenápadného, talentovaného chlapce z Bratislavy. Jako jeden z důležitých způsobů, jak se coby malý kluk mohl zabavit sám. Tím, že většinu času slepě třískal do strun, řičel u toho a říkal tomu hraní.

Bráchové se mu za to smáli, ale rodina malého Mekyho v hudební výchově rozhodně samotného nenechávala. Nejen starší bratři byli jeho domácím vzorem, když budoucí hvězdě slovenské populární scény nevědomky vštěpovali do života hudební vhled, rozhled, cit, vkus i toleranci.

Dalším zásadním faktorem byla národnost jejich matky, která kvůli osudové lásce udělala dnes těžko pochopitelný krok, když se přestěhovala z kosmopolitního Londýna do socialistické Bratislavy. „Protože máma byla Angličanka, měl jsem