Švédská modelka Elsa Hosková, která se proslavila svou sošnou postavou, na níž s gustem předváděla rajcovní spodní prádlo světoznámé značky Victoria’s Secret, 11. února porodila své první dítko, dcerku s dost neobvyklým jménem Tuulikki Joan. Dívenku šťastní rodiče, Elsa a její životní partner Tom Daly, pojmenovali „po dvou silných ženách“, po Elsině matce a babičce, jak se světlovlasá supermodelka svěřila na instagramu. Kromě toho se však rozepsala také o „temnotě jako z hororového filmu“ v rozsáhlé eseji, v níž možná až zbytečně detailně popisuje svůj porod.

Na první pohled to celé začíná idylicky. Podle jejích příspěvků na sociální síti plánovala domácí porod „přirozeně a bez utišujících léků“. Svou dceru měla přivést na svět ve vodě. „Vždycky cítila ve vodě klid. Kdykoli jsem se v životě cítila smutná, rozrušená, potřebovala jsem si odpočinout, potřebovala jsem pohodlí, koupel byla moje místo,“ prozradila na sebe.

Kontrakce začala pociťovat již dva dny před porodem jako takovým, a tak se jej snažila vyvolat například chozením sem a tam nebo odsáváním mléka. Nakonec zabrala až akupunktura. Tehdy jí praskla voda, alespoň tedy částečně, a bolesti se podstatně zhoršily.

VIDEO: Video z módní přehlídky Top Secret

Video
délka: 01:46.66

Video z módní přehlídky Top Secret Adam Balažovič

Ze sprchy, kde se snažila bolest překonat, se přesunula za pomoci duly do porodního bazénku. Tam ale došlo k okamžiku, kdy se dítě napůl cesty z jejího těla zaseklo mezi pánví a děložním čípkem. „Byl to ten nejbolestivější moment,“ prozradila Hosková, která prý začala mít pocit, že dítě snad ani přirozeně neporodí. „Pak jsem si připomněla, že nemůžu jen tak přestat a že neexistuje jiná cesta, než bolest.“ Přemístila se do lůžka, kde pomocí jógy odblokovala své tělo. „V tu chvíli voda praskla docela a rozlévala se po celé posteli. Bylo mi to jedno,“ líčila.

Porod byl podle ní „tou největší bolestí plnou strachu a temnoty, jakou kdy zažila. Cítila jsem se jako divoké zvíře. Už jsem neřešila, jak při tom vypadám, co si o mně kdo myslí, to, co bylo normální před mnoha, mnoha hodinami, bylo pryč. Opustila jsem své ego, svou hrdost, abych se mohla přiblížit svému dítěti.“

Aby ji její dula a partner během porodu podpořili, dokonce Hoskové přinesli zrcadlo, aby se mohla podívat, jak to „tam dole“ vypadá, aby viděla vykukující hlavičku, jako motivaci. Pohled na dcerku ji prý naplnil energií a sílou, vycházející „odkudsi z míst, co jsou skrytá někde hluboko“, k dalšímu a dalšímu tlačení.

VIDEO: Vystoupení Lady Gaga na přehlídka Victoria´s Secret v Paříži 2016

Video
délka: 05:01.44

Vystoupení Lady Gaga na přehlídka Victoria´s Secret v Paříži 2016 Youtube.com/LadyGagaVEVO/BPŽ

I přes tento děsivý popis se však porod nakonec zdařil a novorozená dívenka se přivinula ke své matce. „Byla celá od krve, mokrá a špinavá. Pokakala mě a pak začala hledat bradavku, aby se napila. Ta nejhorší bolest, jakou jsem kdy zažila, byla rázem zapomenuta, a byla jsem zaplavena láskou, hrdostí a štěstím.“

Novopečená matka pak ještě dodala, že ten okamžik byl pro ni jako konec strašidelného filmu. „Místnost se změnila z temnoty hororového filmu na lehký sen naplněný sluncem,“ doplnila kráska, která od té doby „hledí na maminky kolem sebe s neskutečným respektem a obdivem. Uvědomuji si, že porod může být těžký nebo snadný, krásný nebo temný, každá žena má svůj příběh, který je důležitý a posvátný. Miluji vás,“ vzkázala všem rodičkám.

Fotogalerie
109 fotografií