„Den se v růži skryl. A z růže vůni bral,“ zpívala Věra Špinarová (†65) českou verzi písně Jednoho dne se vrátíš. V Česku ji má většina lidí spojenou právě s rodačkou z jihomoravských Pohořelic, za její geniální melodií ale stál Ital Ennio Morricone. Ani on už ale bohužel není mezi námi. Slavný skladatel podle deníku Corriere della Sera zemřel v noci na dnešek na římské klinice na následky pádu.

Morricone byl jednou z největších osobností filmové hudby všech dob. I přes svůj vysoký věk neúnavně jezdil po světě a vyprodával velké haly. Po pěti nominacích na Oscara získal cenu americké filmové akademie až v roce 2016, a to za hudbu ke snímku Quentina Tarantina Osm hrozných. Přitom Oscara za celoživotní dílo získal paradoxně už v roce 2007, kromě toho i tři ceny Grammy a tři Zlaté glóby. Českým divákům se Morricone zapsal do paměti i díky melodiím k seriálům Chobotnice a Marco Polo.

Fanoušci se z jeho hudby mohli těšit i v České republice. Naposledy tu Ennio Morricone vystoupil v hlavním městě, a to loni v lednu. Předtím předvedl své umění v červenci 2018 v roli dirigenta na festivalu Prague Proms s ČSNO. S tímto tělesem spolupracoval přes deset let. Do Prahy se rád a pravidelně vracel. 

Ennio Morricone tvrdošíjně odmítal nabídky přesídlit do Hollywoodu. Na rozdíl od jiných, kteří celý život touží po možnosti pracovat v kolébce světového filmu, Morricone se nikdy ani nenaučil anglicky.

Legendární skladatel měl krásný a naplněný nejen profesní, ale i soukromý život. Od roku 1956 byl ženatý. S manželkou Mariou přivedli na svět a vychovali čtyři děti. K velké radosti svého slavného táty se syn Andrea „potatil“ a i on se stal skladatelem filmové hudby a dirigentem.

VIDEO: Ennio Morricone byl nominován na Oscara: Podívejte se na jeho reakci.

Video
délka: 00:42.48

Ennio Morricone byl nominován na Oscara: Podívejte se na jeho reakci. Blesk TV

 

Fotogalerie
19 fotografií