Na závěrečném dílu ságy autorka pracovala již před dvanácti lety, psaní ale přerušila, protože tehdy na internetu došlo k úniku rukopisu. O tom, že se v létě chystá pokračování, informoval britský Guardian.

„Nebyla jsem si jistá, zda je nyní správný čas na to, abych tu knihu poslala do světa, protože doba je bláznivá. Ale někteří z vás jste na ni čekali tak dlouho, že mi nepřipadalo správné nechat vás čekat dál,“ řekla ve videu uveřejněném televizí ABC Meyerová, která v současnosti patří k nejprodávanějším autorům.

Když byl v roce 2008 na internet protiprávně umístěn rukopis knihy, Meyerová uvedla, že tento čin se jí dotkl nejen jako autorky, ale také jako lidské bytosti. Na svých stránkách tehdy uveřejnila pouze krátkou pasáž z knihy a oznámila, že práci na projektu pozastavuje bez dalšího časového určení. V roce 2013 dokonce magazínu Variety řekla, že se ke světu Stmívání již nevrátí. „S každým dnem se mu víc a víc vzdaluji (...) Už jsem jinde,“ vysvětlila.

Stmívání je zatím čtyřdílná sága s upíří tematikou zasazená do prostředí americké střední školy. Rozvíjí se v ní milostný vztah mezi středoškolačkou Isabellou Swanovou neboli Bellou a sofistikovaným upírem Edwardem Cullenem, který před lidskou krví upřednostňuje zvířecí. Osud ale páru staví do cesty četné překážky a milenci se musejí postavit například znepřátelenému upířímu klanu, který usiluje o Bellin život.

První díl vyšel v roce 2005 a rychle si získal popularitu po celém světě. Do roku 2011 se prodalo přes 120 milionů výtisků a sága se dočkala překladu do 38 jazyků. Všechny díly série byly také zfilmovány.

Na Půlnočním slunci si autorka údajně původně cvičila psaní. „Čím déle jsem ale psala, tím víc jsem si uvědomovala, že Edward si zaslouží svůj příběh vyprávět,“ uvedla Meyerová na své stránce. Ta již dříve napsala doprovodnou novelu k hlavnímu příběhu, vylíčenou tehdy očima jedné z obětí upířího běsnění Krátký druhý život Bree Tannerové.

Někteří kritici si z úspěšných knih a filmů dělají legraci pro jejich nevalnou uměleckou úroveň.

Fotogalerie
38 fotografií