Kdyby v jeho době existoval bulvár, rodina Wildova by zaručeně pravidelně plnila jeho první stránky. Oscarův otec byl nespoutaný živel, který měl tu jedno, tam druhé nemanželské dítko. Není divu, že se synáček hezky potatil. Fešný intelektuál, který rád popíjel zelený absint, působil jako magnet nejen na ženy. Dokázal uhranout i pěknou řádku mužů.

Jeho sexuální apetit se mu však nakonec vymstil. V roce 1891 potkává Oscar mladého lorda Alfreda „Bosieho“ Douglase. Představte si to zpomaleně jako ve filmu, vážený dandy v klobouku míjí mladičkého a rozdováděného poetu Bosieho, rozvážně jej pozdraví zvednutím klobouku, a náhle mezi nimi přeskočí jiskra tak žhavá, až Oscar celý vzplane a skoro jej to stojí život. Bosie vypadá totiž tak, jako by literární postavě Doriana Graye z oka vypadl.

Wilde opouští své manželské lože, o což se postaral nejen tento nový milenec (a pěkná řádka dalších, co byli před ním), ale i jeho syfilitida, kterou nechtěl nakazit svou ženu, a vrhá se do víru osudové lásky s Bosiem. Jejich románek je řádně výbušný. Z nevinného mladíčka se totiž postupem času stává pěkně chladnokrevný tyránek, který Wilda vysával nejen psychicky, ale hlavně finančně. Udělal si z něj sponzora svého nákladného života, svých dalších sexuálních afér a zajistil mu strmý pád až na dno.

Bosie a Wilde si kupovali mladé prostituty a pořádali v Londýně homosexuální orgie, což neušlo očím veřejnosti. A tak se do toho vložil Bosieho otec, který veřejně poukázal na prasárny, které jeho nenáviděný syn tropí s tímto extravagantním spisovatelem. Bosie Wilda donutil, aby jeho otce žaloval pro urážku na cti. A to se Oscarovi vymstilo, v průběhu procesu totiž vyšly najevo jeho aférky s mladistvými a dostaly jej na dva roky za katr.

Po propuštění z vězení se Oscar potácí od čerta k ďáblu, protože církev s ním nechce nic mít. Jeho žena definitivně podala žádost o rozvod a zakázala mu stýkat se se syny. O pár let později ho zradilo ještě i zdraví a umírá sám a opuštěn v bídě v jednom prašivém hotelu v Paříži.

Fotogalerie
9 fotografií