Jeho dílo bylo odsuzováno za mnohomluvnost, zbytečný patos a jazykovou vykonstruovanost. Zlé jazyky by jej dnes neprávem označily za grafomana. Napsal přes dvě stě knih a překladů. Několikrát byl nominován na Nobelovu cenu. Literatura byla jeho vášní. Cizí řeči také, protože dokázal překládat až z 18 (!) jazyků. Jaroslav Vrchlický (†59) byl tak ponořen do práce, že se neměl čas věnovat své záletné ženě.
Ke své manželce Ludmile přišel díky rozsáhlé korespondenci s její o dvacet let starší matkou Sofií. Byl vztah mladého studentíka a zralé ženy jen přátelský? Nebo se na pozadí odehrával vášnivý a zakázaný cit, který se Sofie rozhodla utnout tím, že mu za ženu nabídla vlastní dcerku?
ivoadler:
Prokazatelně je autorem Rytíře Smila. Po Listopadu vyšel i knižně.
(27. 08. 2018 12:59)
luklovah:
Sores A kdo vy jste snad Všemohoucí že si dovolujete někoho soudit,nevím proč by měli chodit kanaláma vy jste snad bez viny.I kdyby to tak bylo je vám po tom hovno.Nesud abys nebyl souzen říká vám to něco.
(26. 08. 2018 16:26)
ivoadler:
A vůbec, není každé nadání vyváženo nějakou "úchylkou"? Když pozoruji chování dnešních umělců, jsem ochoten tomu věřit.
(26. 08. 2018 13:28)
baronessa:
A ti, kteří to dělají běžně a kromě toho nic jiného nedokážou a proto se o nich neví, jsou tedy slušnější? Já bych řekla, že velký duch má i větší nároky na život. A navíc - je nám houby po tom, co kdo dělal v soukromí. Důležitý je odkaz, který tu zanechal. Zatímco po mě po čase pes neštěkne, ti, které jsi vyjmenovala, budou v učebnicích stále. Jsou naše kulturní bohatství, a na tom nezmění ani to, co tady píše trapný Blesk.
(26. 08. 2018 12:08)
Monikay:
Byli to prostě lidi z masa a kostí a k tomu měli literární nadání...