Já tuhle zemi i Prahu miluju. Jsem tu opravdu šťastný,“ nechal se v rozhovoru pro týdeník Téma slyšet Deitch, který nedávno o svém neuvěřitelném životním příběhu vydal i knihu Z lásky k Praze. Ovšem vždy animátor naši zemi v oblibě neměl.

„Já jsem se přitom do Prahy netěšil, bránil jsem se tomu zuby nehty. Ale měl jsem bláznivého newyorského producenta Billa Snydera, který mě sem vyslal s příslibem toho, že když mu pomůžu s několika filmy, které se v té době natáčely v pražském studiu Bratři v triku, sežene mi peníze na můj autorský film," vysvětloval Gene s tím, že měl vízum jen na deset dní. I tak krátká doba ale stačila na to, aby zde zapustil kořeny. Zamiloval se zde totiž do někdejší šéfky studia Bratři v triku Zdenky Najmanové (dnes 89).

„Ale potkal jsem tu Zdenku, okouzlující mladou ženu, a můj život se od základu změnil," vypráví režisér mimo jiné i velmi kritizovaného animovaného snímku Hobit, který měl v té době v New Yorku úspěšné studio na výrobu animovaných filmů. „Všechno jsem zahodil a začal žít v zemi, kterou nikdo ani pořádně neznal," doplnil. Skoro nikdo jeho rozhodnutí nechápal a přátelé z Ameriky ho dokonce podezírali, že je skrytý komunista.

Naopak zdejší komunistický režim měl zase obavy, aby se z něj nevyklubal zápaďácký agent. Tehdejší StB na něj měla složku a zřejmě ho i nechala sledovat. Ovšem režisér, kterého mnozí varovali, nikdy dohled soudruhů nepocítil. Život zde měl pro něj také jednu velkou výhodu. Jelikož mu Bill Snyder z Ameriky dohazoval kšefty, vydělával v dolarech, ale zde žil za české koruny.

Jenže všechno tak idylické přece jen nebylo, jelikož velkou část výdělku musel posílat zpátky do USA coby výživné bývalé manželce a třem malým synům (nejmladšímu byly 3 roky), které kvůli lásce ke Zdence opustil. Všichni tři za ním ale občas jezdili a dnes se všichni vydali více méně v jeho šlépějích. „Nejstarší Kim je velmi úspěšným autorem komiksů, Simon dělá kreslené vtipy a nejmladší Seth je grafickým designérem," vypočítává Gene.

Zdena, která má na starosti například i animovaný večerníček Maxipes Fík, měla přitom také z předchozího manželství syna Davida. „Exmanžel jí nic neusnadnil. Přesvědčil soud, aby kvůli mému původu dostal syna do péče on,“ přiznal pro Téma Deitch s tím, že žena syna skoro obden navštěvovala a trávila s ním co nejvíce času.

Jemu se nakonec splnil sen a svůj animák Munro o chlapci v armádě skutečně natočil a dokonce za něj získal Oscara. Jenže nedoufal ve výhru, a tak na předávání neodletěl. Jeho sošku mu tak vyfoukl kolega Snyder a nechal si na ni vyrýt své jméno. Deitch pak ale dostal dopis od Akademie, která se omlouvala a skutečně potvrdila, že cena patří jemu. „Tehdy mě to dost štvalo," svěřil se animátor, který by ale dnes neměnil. 

VIDEO: Jméno se do sošky ryje vždy až po vyhlášení ceny. Takhle na svého Oscara čekal Leonardo DiCaprio

Video
délka: 00:03.00

Leonardo DiCaprio čeká, až mu na Oscara vyryjí jméno. Twitter/Variety

 

Fotogalerie
16 fotografií