Málokterý herec má na svém kontě tak vyrovnanou řadu úspěšných a současně ceněných filmů jako Hanks, který dokáže zahrát jakoukoliv postavu. K těm nejznámějším určitě patří Philadelphia, Forrest Gump, Zachraňte vojína Ryana anebo Šifra mistra Leonarda. Kromě hraní se úspěšně věnuje i režii a produkci.

Nezapadá do žádné škatulky amerických idolů. Lidé si ho však budou vždy pamatovat, protože je sám sebou,“ řekl o něm Steven Spielberg, režisér, který má zásadní podíl na Hanksově úspěšné kariéře. Hanks hrál v několika jeho filmech a společně například produkovali úspěšný televizní seriál Bratrstvo neohrožených.

Hanks se narodil 9. července 1956 v kalifornském Concorde. Na střední škole v Oaklandu začal navštěvovat divadelní kroužek, kde mohl uplatnit komediální talent. Po maturitě se definitivně rozhodl pro divadlo. Tento obor studoval rok na univerzitě v Chabotu, pak pokračoval na státní univerzitě v Sacramentu. Před závěrečnými zkouškami studia zanechal, aby mohl účinkovat na americkém shakespearovském festivalu.

V roce 1980 se přestěhoval do New Yorku, kde si zahrál pár malých rolí v televizních seriálech, a v roce 1984 získal větší pozornost v úspěšné komedii Žbluňk. Teprve o čtyři roky později však měl skutečně vyhráno. Za výkon v roli třináctiletého chlapce, který se přes noc stane dospělým mužem v komedii Velký, byl poprvé nominován na Oscara.

Svého prvního Oscara pak získal za dramatickou roli homosexuálního právníka, bojujícího za právo na důstojné umírání, ve filmu Philadelphia z roku 1993. O rok později si zlatou sošku odnesl za svou životní roli - prosťáčka Forresta Gumpa ve stejnojmenném filmu. Získat dva roky po sobě Oscara za hlavní mužský herecký výkon se předtím podařilo jen Spenceru Tracymu na konci 30. let.

I další filmy byly vždy trefou do černého: například Apollo 13, Zachraňte vojína Ryana, Láska přes internet nebo Trosečník. Také snímky z poslední doby: Atlas mraků, Kapitán Phillips a Most špionů byly oceněny jak diváky, tak kritikou. Opravdovým hitem byla také role nebojácného profesora Roberta Langdona v komerčně úspěšných filmech Šifra mistra Leonarda z roku 2006 a Andělé a démoni z roku 2009 natočených podle bestsellerů Dana Browna. Letos se diváci dočkají třetího filmu z této série, opět s Tomem Hanksem v hlavní roli, s názvem Inferno.

Vedle hraní si Tom Hanks vyzkoušel i režii, s dlouholetým přítelem Stevenem Spielbergem se pustili do produkování televizního seriálu Bratrstvo neohrožených.

A co je pro hvězdného herce nejdůležitější? „Nechci, aby mi dětství mých dětí uteklo mezi prsty. Pracuju tolik, abych měl čas s nimi být,“ říká otec čtyř dětí, z nichž syna a dceru má z devítiletého manželství s herečkou a producentkou Samanthou Lewesovou a další dva syny ze současného vztahu s herečkou Ritou Wilsonovou.

V roce 2013 Hanks oznámil, že trpí cukrovkou druhého stupně. Kvůli svým rolím často měnil váhu, což podle lékařů mohlo přispět k jeho onemocnění. „Doktor uvedl, že budu zcela zdráv a nebudu mít cukrovku, když zhubnu a budu vážit jako na střední škole. Tak jsem mu řekl, že budu mít dál cukrovku, protože nikdy nemohu dosáhnout váhy ze studentských let,“ řekl s trochou nadsázky Hanks.

Fotogalerie
22 fotografií