Zpěvák, k němuž patřil zklidňující dým kónicky tvarovaných cigaret stejně jako záplava dlouhatánských černých dreadů, se stal v časech své slávy první rockovou hvězdou zemí třetího světa. Jeho hudba dnes vydělává miliony dolarů ročně a deska Legend, výběr jeho největších hitů, je nejprodávanějším reggae albem všech dob.

Narodil se jako Robert Nesta Marley jamajské černošce a britskému námořnímu důstojníkovi 6. února 1945 v Rhoden Hall na Jamajce. V roce 1962 vydal svůj první singl Judge Not. Poté založil společně s několika kamarády skupinu The Wailers. Do světa začali pronikat počátkem 70. let, značný ohlas vyvolala alba Catch a Fire nebo Burnin' z roku 1973 s hity Stir It Up nebo I Shot the Sheriff, kterou si vypůjčil a následně proslavil Eric Clapton. V roce 1974 se původní The Wailers rozpadli a Marleyho soubor začal vystupovat pod jménem Bob Marley & The Wailers. Nejlepšími deskami z tohoto období jsou Natty Dread (1975) s asi nejslavnějším Marleyho hitem No Woman, No Cry.

Marleyho kariéra vyvrcholila koncem 70. let. V roce 1977 se však zranil při fotbale na palci u nohy a lékaři zjistili, že se jedná o melanom (rakovina kůže). Marley odmítl amputaci, protože podle rastafarianismu „člověk musí zůstat celý“. „Vše, co jsem v životě kdy měl, jsou písně o spáse, písně o svobodě,“ zazpíval ještě na své poslední desce Uprising z roku 1980 v poslední skladbě Redemption Song (Píseň vykoupení), ale více už sdělit nestihl. Zemřel v Miami.