Okolnosti Princeovy smrti zatím nejsou přesně známé, příčiny úmrtí ostatních však byly zcela všední, nesouvisející s excesy života hudebních hvězd – rakovina, střevní choroba, zápal plic. Bowie a Frey se o svém vážném zdravotním stavu před veřejností nezmiňovali, takže o něm vědělo jen jejich nejbližší okolí.

Haggardovi bylo 79 let a jeho stav se postupně horšil už od roku 1974, ale ostatní byli v době smrti poměrně mladí – Bowie zemřel v 69, Frey v 67 a Prince v 57 letech. Ve svém rychlém životním tempu přitom očividně v poslední době nijak nepolevoval.

Všechna tato úmrtí svět zasáhla jako rána pěstí do žaludku, konstatuje AP. Kariéry letos zesnulých legend byly sice dost dlouhé na to, aby po nich zůstal působivý odkaz, ale ne dost dlouhé na to, aby stihly vytvořit další zásadní díla.

Bowie, Frey i Haggard až do konce života pracovali. Bowieho poslední album Blackstar vyšlo dva dny před jeho smrtí; rocková kapela Eagles, která se rozpustila v roce 1980, znovu fungovala a také Haggard nepomýšlel na důchod, i když vystupoval už méně.

A Prince nemohlo zastavit už vůbec nic. Na koncertech byl neunavitelný, v posledních 18 měsících vydal čtyři alba a nedávno oznámil, že pracuje na svém životopise. Kromě toho byl právě uprostřed turné nazvaného Piano and a Microphone, které bylo právě takové, jak naznačuje název. Šlo o vzácnou příležitost vidět umělce, jak své písně obnažuje až na samu jejich podstatu. Při některých příležitostech Prince zasedl ke klavíru a zazpíval Bowieho píseň Heroes k poctě tomuto zpěvákovi.

Smrt hudebních legend v lidech rezonuje proto, že jejich práce zasáhla jejich srdce. Nebyly to jen celebrity. Byli to přátelé, kteří nás utěšovali, když jsme měli zlomené srdce, kteří nám dodávali odvahu a kteří přesně chápali, co si myslíme, uzavírá AP.

Fotogalerie: Smrt zpěváka Prince (†57)
33 fotografií