Je to pro mě šok. Ještě o víkendu jsem poslouchal celou jeho novou desku Blackstar, která vyšla v pátek a která je skvělá. Vůbec jsem nevěděl o tom, že je nemocný. Nejspíš to tajili, nenašel jsem o tom zmínku v žádné recenzi,“ řekl pro Blesk.cz jen pár minut poté, co zpráva obletěla svět, hudební publicista a moderátor Honza Dědek. „V dnešní době udělat úvodní skladbu desetiminutovou a ještě k ní natočit dost ujetej klip, to není běžné. Ale to je Bowie,“ dodal.

„Žádná Bowieho deska nebyla stejná. A to na něm bylo unikátní. Bowie si celý život dělal, co chtěl, a vycházelo mu to. Dobýval s tím hitparády, mělo to komerční úspěch,“ řekl Blesk.cz Dědek. Bowie si tím podle něj zajistil opravdu výjimečné postavení.

Jeho přínos byl nejen hudební, ale také všeobecně kulturní. „Ty jeho masky ze 70. let, kostýmní show, které předváděl na pódiu, když se převlékal za ženy, všechny ty kabaretní prvky a teatrálnost činily z jeho koncertů dosud něco nevídaného,“ míní Dědek. V neposlední řadě také měnil hudbu a bořil její klišé.

Byl to génius, i když tohle slovo velmi nerad používám, musím to říct. Génius a vizionář. Jako Beatles, Bob Dylan,“ říká Dědek s tím, co všechno Bowie pro hudební historii udělal a znamenal.

Jen dva týdny poté, co zemřel lídr a zakladatel Motörhead Lemmy Kilmister, je smrt Bowieho pro rock’n’roll další rána. „Lemmy mě překvapil tím, že byl tak dlouho naživu, s jeho způsobem života,“ okomentoval náhlý skon Lemmyho s dávkou nadsázky Dědek. „Rockeři žili svůj život naplno. Prostě sex and drugs and rock’n’roll. Tak snad nám aspoň Keith Richards a The Rolling Stones ještě chvíli vydrží,“ zavtipkoval.

Co dodat… smrt nedělá rozdíly mezi velikány a bezejmenným davem, i když některé ikony působí vyloženě nesmrtelně. Bowie se svými meziplanetárními kontakty a marťanským alteregem Ziggym Stardustem byl jedním z nich. V rockovém nebi se to bohužel začíná čím dál více zaplňovat. Večírek to musí být slušný, i když tady dole by se na ně a s nimi pařilo mnohem líp…

Fotogalerie
29 fotografií