"Tento poslední kousek zdi by měl skutečně být nedotknutelný," řekl zpěvák, herec a producent Hasselhoff na společné tiskové konferenci s představiteli spolku Zachraňte East Side Gallery! "Je důležité, abychom si uchovali tuto vzpomínku," citovala Hasselhoffa agentura DPA.

Město nedávno povolilo částečnou demolici East Side Gallery kvůli výstavbě domu s luxusními byty, který měl vyrůst poblíž. Začátkem března demonstrovalo na místě nejméně 5 000 lidí s požadavkem, aby úřady zabránily demolici historické památky, která je jedním z největších turistických lákadel Berlína.

Galerie pod širým nebem, kterou na zdi vytvořili umělci z celého světa, je podle Hasselhoffa posledním místem, kde si lidé mohou připomínat události v někdejší NDR a mluvit o nich. Hasselhoff se proto hodlal zúčastnit i plánované demonstrace přímo před East Side Gallery.

Hasselhoff je přesvědčen, že osobně pomohl sjednotit Německo, když v roce 1989 u berlínské Braniborské brány zazpíval milionům německých fanoušků svou píseň Looking for Freedom. Cítil prý, jak písnička o svobodě dojala lidi na obou stranách zdi, zavzpomínal v roce 2004 při návštěvě berlínského muzea Haus am Checkpoint Charlie, věnovaného pádu tohoto symbolu studené války.

"Po svém vystoupení jsem si tehdy uštípl kousky zdi, na nichž byla černá, červená a žlutá barva německé vlajky. Velký kousek jsem si nechal pro sebe, ty menší jsem rozdal kolegům z Pobřežní hlídky," řekl Hasselhoff, který prý považuje Německo za svou druhou vlast.

Fotogalerie
4 fotografie