V její rodné Argentině byl národ rozdělen. Chudé se snažila podporovat, k jiným byla až nepřiměřeně tvrdá. Teprve k jejímu letošnímu výročí šedesáti let od smrti byly poprvé vydány bankovky s jejím portrétem. Evita zůstává v Argentině stále nenáviděnou i milovanou.

Modelka
Zakázané fotografie z doby, kdy byla modelkou
Autor: Profimedia.cz

Eva Maria Duarte de Perón, jíž se říkalo Evita, se narodila v roce 1919 jako chudé děvče na argentinském venkově. Většina jejích vrstevnic neměla šanci dostat se dál než do okresního města. Ne tak ctižádostivá Evita. V patnácti letech přesvědčila zpěváka a svého milence Agustína Magaldi, aby ji odvezl do Buenos Aires. Chtěla se tam stát herečkou. Ze začátku šlo všechno podle plánu, Magaldi se o ni staral, ale brzy se rozešli a ona se v šestnácti musela postavit na vlastní nohy. Stala se modelkou, herečkou a účinkovala v rozhlase.

Prezident

O pár let později, když už byla dostatečně slavná, se zamilovala do o 24 let staršího vojáka. Juan Perón se o dva roky později stal prezidentem Argentiny. Říká se, že právě díky své ženě. Nikdy ovšem na svůj původ nezapomněla a vždycky se zastávala chudých a žen, což bylo trnem v oku opozici, která ženy v politice neuznávala.

Atentát

Jediným svým útočným vystoupením dosáhla toho, že ženy dostaly volební právo. Uzákonila také minimální plat. Po roce 1945 společně s Perónem vládli Argentině a rozhodovali i o světových záležitostech. Rozzlobili si britskou vládu, protože vyvlastnili anglické firmy. Znepřátelili si také USA.

Mafie

Když pak Evita strávila tři měsíce v Evropě, kde se snažila o politickou misi, málem ji zabili mafiáni v Itálii. Pokusil se ji zastřelit jistý Ginno Mauri, kapitán sicilské mafiánské organizace Cosa Nostra, která byla údajně napojená na americkou tajnou službu. Nebýt bodyguardů, byla by mrtvá. V Anglii ji nepřijali kvůli ztrátám, které v Argentině utrpěly společnosti po Perónově znárodnění. Naopak ve Španělsku byla přijata s nadšením. Argentina totiž poslala zemi po válce potravinovou pomoc.

Rakev s jejími ostatky pak putovala po celém světě
Autor: Profimedia.cz
Smrt

 Když se vrátila z Evropy, začala nápadně chřadnout. Byla navržena na post viceprezidentky, ale musela jej kvůli své nemoci odmítnout. Pracovala jen ve své charitativní organizaci. Tušila, že brzy zemře, ačkoliv jí bylo teprve něco přes třicet let. Když skutečně v červenci 1952 zemřela, určili lékaři jako příčinu rakovinu děložního čípku. Dodnes ale její příznivci mají velké pochybnosti. Perón se totiž po italském atentátu mstil některým pučistům ve své zemi. Vysocí důstojníci mizeli ze světa podivnou smrtí. Evita jako silnější z nich dvou se stala pro některé argentinské kruhy, ale i pro Velkou Británii a USA nepohodlnou…