Bitva o Stalingrad: Za vteřinu byli všichni mrtví

Fotografii útočících vojáků Rudé armády pořídil v ulicích rozbombardovaného Stalingradu neznámý válečný zpravodaj.
Doslova za několik vteřin potom se vojáci dostali do palby německých minometů a všichni zahynuli... Útok směrem na Stalingrad začal 28. června 1942.
Jeho dobytí by Hitlerovi umožnilo dostat se ke zdrojům ruské ropy a zároveň by Sovětský svaz odřízlo od spojeneckých dodávek, zasílaných přes Írán a po Volze k bojující Rudé armádě. Sovětská vojska byla postupně zatlačena až k břehu Volhy – na tzv. »pjatačok «, pětník, jak mu vojáci pro malý rozměr říkali.
V pouličních bojích byly tanky k ničemu a sovětští vojáci postupně získávali převahu. Největší bitva dějin skončila 31. ledna 1943, kdy se obklíčená německá 6. armáda se svým velitelem, polním maršálem Paulusem, vzdala. Německo začalo válku prohrávat.
Účet jedné z největších bitev v historii
Sověti našli kolem Stalingradu 250 000 mrtvých Němců a Rumunů a celkové ztráty Osy (Němců, Rumunů, Italů a Maďarů) se odhadují na 800 000 mrtvých. Oficiální ruští vojenští historici odhadují, že při obraně města ztratilo životy 1 100 000 sovětských vojáků.
Rudá armáda ztratila 6000 tanků a 4000 letadel, Němci 3500 tanků a 3000 letadel. Zajato bylo 80 – 130 000 vojáků, v padesátých letech se jich do Německa vrátilo 6000, zbytek zemřel.
Legendární střelec Vasilij Zajcev
V době bitvy o Stalingrad zastřelil svojí puškou s dalekohledem 225 německých vojáků a důstojníků, včetně jedenácti odstřelovačů. Narodil se v zapadlé sibiřské vesničce Elino a už jako malý pomáhal otci v zimě lovit kožešinová zvířata. Dokázal zasáhnout veverku malorážkou na stometrovou vzdálenost.
Zajcev proslul železnými nervy a nekonečnou trpělivostí, dlouhé hodiny vydržel ležet zamaskovaný a čekal na příležitost. Zabíjel zejména důstojníky a sovětské velení ho proto nasazovalo vždy tam, kde se čekal německý útok. V lednu roku 1943 Zajceva oslepily střepiny granátu a hrozila mu ztráta zraku. Unikátní operace mu oči zachránila.
V únoru téhož roku mu byl udělen titul Hrdiny Sovětského svazu. Po válce pracoval jako ředitel Kyjevského strojírenského závodu. Pohřben je ve Volgogradu (dříve Stalingrad). O jeho válečném hrdinství byly natočeny dva fi lmy – Anděl smrti a Nepřítel před branami.
Mírová mise ? Vy skutečně věříte tomu, že kdykolik, kdekoliv, jakýkoliv okupant je v té které zemi z "mírových" důvodů ? To snad ne...