V Los Angeles se budou v noci na pondělí předávat slavná hudební ocenění - Grammy. Událost, jejímž favoritem je rapper Kanye West nominovaný na sedm "gramofonků", mimo jiné tradičně nabídne mnoho více či méně obvyklých hudebních vystoupení. Po více než 20 letech si spolu zahrají členové legendární kapely Beach Boys, jež byla na vrcholu slávy v 60. letech minulého století. Ceremoniál však poznamená zpráva o smrti zpěvačky Whitney Houston.

West, který má nejvíce nominací, se uchází například o cenu za nejlepší píseň se skladbou All Of The Lights. Po šesti nominacích mají britská zpěvačka Adele, americký písničkář Bruno Mars a americká rocková skupina Foo Fighters.

Rihanna zvolila sexy overal
Rihanna zvolila sexy overal
Autor: EPA, ČTK, Reuters

Mezi nominovanými figuruje i český dirigent Jiří Bělohlávek, který se uchází o ocenění v kategorii nejlepší nahrávky orchestru, tedy jedné z těch, jež se nevyhlašují během hlavního ceremoniálu. Šéfdirigent Symfonického orchestru BBC byl nominován za odehrání šesté symfonie od Bohuslava Martinů.

O cenách, jejichž celkový počet se letos snížil ze 109 na 78, rozhoduje americká Národní akademie nahrávacích umění a věd (NARAS). Letos je bude udělovat již po 54. Přímý přenos z losangeleského Staples Center začne na televizní stanici CBS v pondělních 02:00 SEČ a potrvá 3,5 hodiny. Předávání cen bude moderovat rapper LL Cool J.

Fotogalerie
23 fotografií