Peter Falk se narodil 16. září 1927 v New Yorku rodičům, kteří pocházeli z Evropy – otec byl Polák, matka Ruska. Jeho předci žili ale nejspíše také v Maďarsku a v Čechách. Od tří let měl Falk kvůli nádoru skleněné pravé oko.

S herectvím začal ještě jako »náctiletý« na letní škole. Hereckou školu ukončil v roce 1955. O pět let později byl poprvé nominován na Oscara za roli ve filmu Vražda na předpis. Ihned v následujícím roce obdržel stejnou nominaci za roli ve fi lmu Kapsa plná zázraků.

Ke konci života trpěl demencí

Seriál Columbo se začal natáčet na konci 60. let. V Československu se jeho díly objevily ještě před rokem 1989. Geniálního detektiva dabovali Petr Haničinec a Dalimil Klapka. Díky velké popularitě seriálu si Falk zajistil pevnou pozici v Hollywoodu. Columbo však vždy zastínil jeho ostatní role. „Jen díky Columbovi mám vždycky nejlepší místo na basketu,“ přiznal kdysi s úsměvem. Za roli v detektivním seriálu získal čtyřikrát cenu Emmy a také jeden Zlatý glóbus.

Herec byl dvakrát ženatý. První ženou byla Alice Mayo v letech 1960 až 1976. V roce 1977 se oženil se Sherou Danese, která se objevila v šesti epizodách Columba. Falk trpěl v posledních letech demencí v pokročilém stadiu. Lékaři před dvěma lety uvedli, že si herec už vůbec nic nepamatuje, ani to, že hrál v Columbovi. V dobách největší slávy dostával za jeden díl 8,2 milionu korun.

Fotogalerie
11 fotografií

Seriál Columbo se natáčel 35 let

Detektivní seriál, který se natáčel od roku 1968, vyprávěl v deseti řadách (69 dílů) příběhy geniálního detektiva losangeleského oddělení vražd, poručíka Columba. Mnoho zločinců ho podcenilo, protože v ošuntělém plášti a reznoucí rachotině, kterou jezdil, vypadal spíš jako hlupák a zkrachovanec.

Pod tímto zevnějškem se ale skrýval brilantní mozek, kterému neunikl jediný detail. Přes všechny úspěchy ale nebyl nikdy povýšen. Velmi kvalitní příběhy tohoto detektiva zaujaly miliony diváků po celém světě a jeho představiteli, Peteru Falkovi (†83), přinesly zaslouženou slávu.