Nejhorším snímkem loňského roku byla vyhlášena americká komedie Guru lásky. A že to byl vskutku nepovedený snímek dokazuje i fakt, že Zlatou malinu za nejhorší mužský herecký výkon dostal kanadský herec Mike Myers, který si v tomto filmu zahrál právě samotného guru. Plastikovou pozlacenou malinu v hodnotě necelých pěti dolarů (asi 120 korun) dostal Guru lásky i za nejhorší scénář.

O udělení Zlatých malin rozhodují diváci, kteří si zaplatí členství v Nadaci ceny Zlatá malina. V letošním 29. ročníku hlas odevzdalo 657 členů ze Spojených států a 19 dalších zemí. Členský příspěvek opravňující k hlasování činí 25 dolarů, tedy asi 600 korun.

Tři Zlaté maliny letos připadly i milionářské dědičce Paris Hilton. Získala je za nejhorší ženský sólový a párový výkon v nízkorozpočtové romantické komedii Kráska a Ošklivka a za vedlejší roli v hororovém muzikálu Repo: Genetická opera!. Se třemi hereckými malinami se Hilton vyrovnala dosavadnímu rekordmanovi Eddiemu Murphymu, jemuž loni diváci přisoudili anticeny za hlavní a vedlejší mužskou roli a za vedlejší ženskou roli ve snímku Norbit.

Mezi laureáty Zlatých malin je letos i divácky mimořádně úspěšný film Indiana Jones a království křišťálové lebky. Čtvrté pokračování ságy s Harrisonem Fordem v hlavní roli neohroženého profesora archeologie získal anticenu v kategorii nejhorší díl, remake nebo napodobenina.

Irský herec Pierce Brosnan známý například ze čtyř filmových hitů o agentu Jamesi Bondovi si Zlatou malinu vysloužil za herecký a pěvecký výkon ve vedlejší roli muzikálu s hudbou někdejší švédské skupiny ABBA Mamma Mia!.

Nejhorším režisérem byl vyhlášen Němec Uwe Boll, který se specializuje na převádění videoher na filmové plátno. Režisérskou malinu dostal letos za tři své filmy - In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale, Tunnel Rats a Postal. Diváci přisoudili Brollovi malinu i za nejhorší umělecký výkon ve filmové kariéře.

Zlaté maliny na rozdíl od Oscarů a dalších prestižních cen tvůrci zpravidla osobně nepřebírají. Jednou z výjimek byla Halle Berry, která si před čtyřmi lety srdnatě došla pro malinu za hlavní roli ve snímku Catwoman (Kočičí žena).