Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Tři nominace Čechů na Oscara! Kdo je kdo?

/
 • Podaří se Čechům získat Oscara?
  25. ledna 2023 ● 12:38

  Ceny americké Akademie filmového umění a věd zveřejnily své nominace - a je jasné, že o slavného "zlatého naháče" zabojují i Češi! Nominace se dočkali za svou spolupráci na válečném dramatu Na západní frontě klid. Co přesně na onom snímku dělali a co jsou vlastně zač?

  Na západní frontě klid je románem spisovatele Ericha Maria Remarqua a jeho filmová adaptace se natáčela kromě Německa a Belgie také v naší republice. Proto se na vzniku tohoto snímku podílela celá řada našich es ve svém oboru, z nichž čtyři jsou oceněni dokonce nominací na Oscara.

 • 1.

  Nominace

  Slavné drama o sedmnáctiletém mladíkovi, jenž dobrovolně narukuje do první světové války, aby záhy poznal všechny ty válečné hrůzy na vlastní kůži, sbírá prozatím ceny všude možně - pyšní se již dvěma cenami z European Film Awards.

   

  Oscara má šanci získat v mnoha kategoriích - nejlepší film, nejlepší cizojazyčný film, nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší kamera, nejlepší hudba a nejlepší výprava. A pak ještě ve třech kategoriích, kde zazněla i česká jména.

 • 2.

  Maskérka

  O zlatou sošku zabojuje - společně se svou kolegyní Heike Merkerovou (56) - talentovaná česká maskérka Linda Eisenhamerová (43). V minulosti byla za práci na historickém Anthropoidu nominovaná na Českého lva, podílela se i na filmech IluzionistaMargrete - královna severu, Vetřelec vs. Predátor, Letopisy Narnie: Princ Kaspian, G. I. Joe, nebo Spider-Man: Daleko od domova.

   

  Z její nominace měla radost Rola Brzobohatá (44), dcera Hany Gregorové (70), která s Eisenhamerovou sdílela selfíčko na sociální síti. „Já mám takovou radost, nominace na Oscara! Yessss!!!“ radovala se a dodala přání, aby si čeští zástupci mohli dojít „pro toho roztomilého zlatého panáčka“.

 • 3.

  Zvukař

  Druhým nominovaným, a také tím, s kým Rola sdílela společnou fotku, byl zvukař Viktor Prášil (35). Ten se kromě oscarového filmu podílel i na dramatech HavelJan Žižka, Dukla 61 či Ženy v běhu. Pro Netflix dělal na seriálu Dopis pro králeArmáda lupičů nebo apokalyptické Poslední světlo. Za mnoho snímků, mezi které patří i třeba Polednice nebo Zlatý podraz, byl nominován na Českého lva, nominaci se mu však proměnit dosud nepovedlo. Podaří se mu to v případě válečného snímku?

 • 4.

  Speciální efekty

  Šanci má i český specialista na zvláštní efekty Viktor Müller, jenž se již pyšní „částí“ Oscara za vizuální efekty ve filmu Blade Runner 2049. Pracuje pro společnost UPP a zaměřuje se na vizuální efekty vytvořené počítačem. Jeho portfolio je plné zvučných filmů, třeba Hanebný pancharti, Wolverine, Smrtonosná past: Opět v akci, Star Trek: Do neznáma, Wonder Woman, Expedice: Džungle nebo naposledy Black Adam.

   

  Druhým nominovaným je Kamil Jafar, jenž pracoval na speciálních efektech, tedy na těch, co se dělají živě před kamerou. Na různých pozicích se v minulosti podílel na xXx, Hellboyovi, Vetřelci vs. Predátor, Letopisech Narnie: Princi Kaspianovi nebo na Underworldu: Krvavých válkách

 • 5.

  Jak to dopadne?

  Zda se Češi budou moct pochlubit „zlatým naháčem“, to se ukáže až 12. března, kdy dojde ke slavnostnímu předávání cen. Konkurence je však hodně vysoká -  najdete tam snímky jako Avatar: The Way of WaterElvis, Top Gun: Maverick či Velryba. Nezbývá nic jiného než našim šikovným rodákům držet palce. Ostatně už taková oscarová nominace je obrovským úspěchem!

 • 6.

  Galerie

  Fotogalerie
  34 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy