Nominace na Oscara za filmové počiny roku 2022 dnes v Los Angeles oznámila dvojice hollywoodských herců Allison Williamsová (34) a Riz Ahmed (40) - a pokud jste praví vlastenci, určitě s hrdostí přijmete zprávu, že mezi nominovanými na Cenu Akademie filmového umění a věd jsou letos i tři Češi. Ano, pokud to, jak se říká, dobře dopadne, připíše si naše malá země další prestižní filmové ocenění!

Všichni se podíleli na tom samém filmu - na adaptaci románu Ericha Maria Remarqua Na západní frontě klid. Snímek, jenž se natáčel kromě Německa a Belgie také v naší republice, a na kterém se proto podílela celá řada našich odborníků, zabojuje o Oscara na třech pozicích.

Zlatou sošku může například získat - společně se svou kolegyní Heike Merkerovou (56) - talentovaná česká maskérka Linda Eisenhamerová (43). V minulosti byla za práci na historickém Anthropoidu nominovaná na Českého lva, podílela se i na filmech Iluzionista či Margrete - královna severu.

Kromě nich má ale šanci i český specialista na zvláštní efekty Viktor Müller  jenž se již pyšní "částí" Oscara za vizuální efekty ve filmu Blade Runner 2049, a zvukař Viktor Prášil (35), jenž se podílel na filmech Havel či Jan Žižka. Nezbývá ale nic jiného než počkat do 12. března, kdy se ceny rozdělí.

Jisté však je, že Češi mají dost velké šance. Válečné drama o mladíkovi, jenž dobrovolně narukuje do první světové války, aby záhy poznal všechny ty válečné hrůzy na vlastní kůži, sbírá prozatím ceny všude možně - nejlepší masky a nejlepší vizuální efekty již byly oceněny na European Film Awards.

Fotogalerie
29 fotografií