Naše kinematografie se dere kupředu! V krátké době je to totiž druhý Zlatý leopard pro český film. Loni tuto sekci, zaměřenou na nastupující generaci tvůrců a jejich první a druhé filmy, ovládl jiný český snímek - Bratrství režiséra z pražské FAMU Francesca Montagnera (33).

„Mám strašnou radost, nečekala jsem, že příběh z malé vesnice v slovenských horách bude tak silně rezonovat s mezinárodním publikem. Zjevně problémy, které musí řešit naše hrdinky, mu nejsou zas tak cizí,“ řekla režiséra a scenáristka Tereza Nvotová, mimochodem dcera známé slovenské herečky Anny Šiškové (62) a herce Juraje Nvoty (64), po slavnostním ceremoniálu.

Mysteriózní drama Světlonoc (anglický název Nightsiren) je vzpourou ženy stojící proti hluboce zakořeněné kolektivní tradici, která ji démonizuje a zostuzuje. Vypráví příběh Šarloty, jež se vrací do rodné vesnice v horách, aby našla odpovědi na otázky týkající se jejího pohnutého dětství. Když se snaží odhalit pravdu, začnou se do její reality vtírat dávné legendy, které vedou vesničany k tomu, že ji obviní z čarodějnictví a vraždy.

Do hlavních rolí obsadila režisérka Natálii Germaniovou (29), Evu Moresovou, Juliánu Oľhovou (30), Ivu Bittovou (64) nebo Marka Geišberga (40). Spolu s autorkou námětu Barborou Námerovou napsala Nvotová i scénář k filmu. Po „velké trojici“ Berlinale, Cannes a Benátky je Locarno považováno za jeden z nejvýznamnějších mezinárodních filmových festivalů kategorie A.

Světlonoc je druhý celovečerní hraný film režisérky Terezy Nvotové, která debutovala snímkem Špína na festivalu v Rotterdamu v roce 2017. Drama o znásilnění a vzpouře ženy proti násilníkovi, v jehož hlavní roli zazářila Dominika Morávková-Zeleníková (32), se později stalo nejlepším filmem na Cenách české filmové kritiky.

Sama Nvotová, mladší sestra herečky a především zpěvačky Doroty Nvotové (39), má pak četné zkušenosti i před kamerou coby herečka. Objevila se například ve filmech Martin a Venuše10 pravidel jak sbalit holku či v televizním dramatu Bludičky.

Fotogalerie
38 fotografií