Slunce a modrá obloha se s vánicí a mrazem na Labské boudě střídají během několika minut. A zrovna tam v extrémních podmínkách hvězda Kukaček natáčela pod vedením režiséra Tomáše Hodana (40) dramatický příběh Bohumila Hanče (†26), Václava Vrbaty (†27) a Emericha Ratha (†79) z počátků lyžařského sportu. A nestačilo se jen naučit scénář! Kvůli roli dlouhé roky opomíjeného sportovce, který sehrál významnou roli při legendárním závodě v běhu na lyžích na hřebenech Krkonoš v roce 1913, musel Marek absolvovat kurz na historických lyžích.

VIDEO: Kukačky: Marcela nechce prozradit otce dítěte, David stále něco cítí k Tereze. Jak se k tomu ona postaví?

Video
délka: 01:44.84
Video se připravuje ...

Kukačky: Marcela nechce prozradit otce dítěte, David stále něco cítí k Tereze. Jak se k tomu ona postaví? Česká televize

Stoupání do kopce

„Dva týdny jsem se na nich učil na Labské boudě pod vedením známého vrchlabského trenéra Aleše Suka. To docela šlo. Ale při natáčení byl dost měkký sníh,“ prozradil Adamczyk, který ve filmu sjíždí kopce na perfektních replikách historických lyží. „Lyžuje se na nich různě. Hrozně záleží na tom, jaký je právě sníh. Pořád jsme řešili, čím je namazat. Dávali jsme na ně tulení pásy, které se používají na skialpové lyže, abychom mohli na nich stoupat do kopce,“ prozradil Deníku. To ale nebylo všechno. Aby zvládl drsné krkonošské počasí, chodil se koupat do ledové Vltavy.

Ledová voda

Do tajů otužování ho v Teplicích zasvětil David Vencl, který uplaval 80 metrů pod ledem na jeden nádech v plavkách a překonal světový rekord. „Jsem rád, že jsem mohl osobnost Emericha Ratha blíže poznat, protože to byl neuvěřitelný charakter a sportovec. Přitom se jeho postava tak málo připomíná,“ říká Marek Adamczyk. Natáčení ale ještě není za ním, koncem března se štáb přesune na Luční boudu. Ve filmu s ním hraje i seriálový milenec Boženy Němcové Jan Nedbal (30) nebo Cyril Dobrý (25) ze Zrádců.

Polozapomenutý příběh

Bylo 24. března 1913, když šestadvacetiletý Bohumil Hanč (Kryštof Hádek) vyběhl za velmi dobrého počasí pouze v košili do lyžařského závodu, jenž se mu nakonec stal osudným. Jeho o rok starší přítel Václav Vrbata ho přišel v těžkém závodu povzbudit a stejně jako on zahynul při prudké změně počasí. Polomrtvého Hanče se snažil zachránit Němec Emerich Rath. Necelý kilometr ho táhl na zádech na Labskou boudu. Pravdivý příběh německého hrdiny se z politických důvodů neobjevil ani ve filmu Synové hor, který v roce 1956 natočil režisér Čeněk Duba.

Stejný učitel

O roli se samozřejmě Marek doma bavil i se snowboardovou medailistkou Evou Samkovou, s níž žije. „Shodou okolností Aleš Suk, který nás učil lyžovat na historických, učil také Evu, když chodila do školy ve Vrchlabí. Měli jsme tedy stejného učitele,“ směje se Marek.

VIDEO: Kukačky: Dá se vztah Terezy a Martina zase do pořádku?

Video
délka: 01:52.84
Video se připravuje ...

Kukačky: Dá se vztah Terezy a Martina zase do pořádku? Česká televize

Fotogalerie
29 fotografií