Seriál New Amsterdam je inspirován knihou Dr. Erica Manheima s názvem Dvanáct pacientů: Život a smrt v nemocnici Bellevue a jeho 15letým působením v nemocnici ve funkci lékařského ředitele. Celý příběh pěti řad série (tři jsou ve fázi příprav a natáčení) začíná nástupem doktora Maxe Goodwina (Ryan Eggold) do nejstarší nemocnice v USA na místo ředitele. Okamžitě začíná provádět radikální změny ku prospěchu špitálu, lékařů a zejména pacientů.

New Amsterdam: Doktor Max Goodwin (Ryan Eggold) nastupuje do nejstarší nemocnice v USA na místo ředitele. Okamžitě začíná provádět radikální změny ku prospěchu špitálu, lékařů a zejména pacientů.
Autor: NBC, Netflix

Jako v každém správném lékařském seriálu, i tady je místo pro emotivní okamžiky, osobní příběhy všech zúčastněných a překvapivé zvraty. Dílo patří k tomu lepšímu, co v rámci žánru bylo natočeno. Seriál je dojemný, laskavý i humorný, otevírá ale i důležitá témata.

Každý díl, tak, jak jsme byli zvyklí třeba u Modrého kódu, sleduje případy konkrétních pacientů. Dál přitom rozplétá osudy lékařů nemocnice. Nejsou vždy dokonalí, často chybují lidsky i profesně. To všechno se snaží ukočírovat sympaťák a zručný lékař i ředitel Max Goodwin. Sám se přitom potýká s dvěma zásadními událostmi svého života. Chce urovnat pošramocené manželství se svou těhotnou ženou Georgií a navíc – musí se poprat s diagnózou rakoviny. Zákeřné nemoci čelí někdy s obavami, jindy s humorem.

Podívejte se na upoutávku seriálu:

Video
délka: 02:54.01
Video se připravuje ...

New Amsterdam: Doktor Max Goodwin (Ryan Eggold) nastupuje do nejstarší nemocnice v USA na místo ředitele. Okamžitě začíná provádět radikální změny ku prospěchu špitálu, lékařů a zejména pacientů. • VIDEO NBC, Netflix

Tuto, tedy humornou stránku, pak mají na starost především doktoři Iggy Frome (Tyler Labine) a Vijay Kapoor (Anupam Kher). První z nich je psycholog, druhý neurolog. Jejich vzájemné provokace, ale i přátelství jsou pak neustálým zdrojem zábavy. I oni ale mají své vážné chvilky. Základní tým pak tvoří ještě onkoložka, doktorka Helen Sharpeová (Freema Agyemanová), šéfka pohotovosti Laura Bloomová (Janet Montgomeryová) a nový primář fungl nové kardiologie Floyd Reynolds (Jocko Sims).

První dvě řady uvedl nyní v březnu také český Netflix, kde se stal záhy třetím nejsledovanějším seriálem, a právem. Je velmi dobře natočený, diváka strhne a nepustí. Pokud tak budete mít chuť na chvíli vyrazit z české Kamenice, Rubavy či Boru až za oceán, určitě se budete bavit i dojímat i tam.

Hodnocení: 80 %

New Amsterdam, seriál

Česká premiéra: březen 2021, Netflix

Drama, USA, 2018–2021, 43 až 54 min. / díl

Režie: Kate Dennis, Peter Horton a další.

Předloha: Eric Manheimer (kniha)

Scénář: David Schulner, Shaun Cassidy a další.

Kamera: Stuart Dryburgh, Andrew Voegeli

Hudba: Craig Wedren, Jefferson Friedman

Hrají: Ryan Eggold, Freema Agyeman, Janet Montgomery, Jocko Sims, Anupam Kher, Tyler Labine, Clifton Davis, Cindy Cheung a další.