Hudební komedie Ať žijí duchové je pohádkovým snímkem, který baví celé generace, a letos se na něj můžete těšit 29. prosince od 17:50 na Nově. Příběh skupiny dětí, co lobuje za pribiňáky, vlastními silami se snaží opravit chátrající hrad Brtník, a přitom se jen tak mimochodem spřátelí se dvěma duchy, co zde straší, se zapsal do srdcí mnoha televizních diváků. A do jejich myslí zase pro své líbivé a snadno zapamatovatelné písničky osvědčeného dua Jaroslav Uhlíř (75) a Zdeněk Svěrák (84). Půvabný příběh se zde natáčel v roce 1977.

Přestože na obrazovkách to tak nevypadá, pro Jiřího Sováka (†79), jenž ztvárňoval rytíře Brtníka z Brtníku, bylo natáčení velkým utrpením – především proto, že byl tento oblíbený komik ve skutečnosti morous a neměl rád děti. Na mnoha záběrech to mohou všímaví diváci postřehnout: Při scénách, kde tančí v obklopení svých malých kamarádů, se tváří velice otráveně. „Pro něj jsme byli haranti, parchanti uřvaný, ksindlové sprostý. To jsme si od něj všechno vyslechli,“ prohlásil po letech o svém hereckém kolegovi Jiří Procházka (56) alias Dlouhý Jenda, s úsměvem.

VIDEO: V roce 2016 zemřela Anna Sováková (†82): Takhle manželka "krále fóru" vzpomínala na Chalupáře 

Video
Video se připravuje ...

V roce 2016 zemřela Anna Sováková (†82): Takhle manželka "krále fóru" vzpomínala na Chalupáře Petr Macek, Petr Soukup

Děti si to od něj ale nenechaly líbit a prováděly mu nejrůznější zlomyslnosti a naschvály. „Pan Sovák kouřil fajfky. Byl takový puntičkář, že si každou čistil speciálním štětečkem. My jsme se mu chtěli za to, jak nás peskuje, trochu pomstít, a tak jsme mu štětečky schovali. Dva dny se kvůli tomu netočilo, protože prohlásil, že nebude hrát, dokud se to nenajde. A k tomu dodal: ‚Snad ještě nejsem takový sklerotik, abych si zapomněl, ku*va, to čistění.‘ Servítky si nebral.“ Místo francovky, kterou si oblíbila jeho postava, si pak Sovák dopřával doušky vodky. Asi aby dětské herce po svém boku snesl…

Přestože z gotického hradu toho do dnešního dne mnoho nezůstalo, jeho současná vizáž má skutečně hodně daleko do té podoby, jaká je k vidění v pohádce. Spousta návštěvníků se proto při jeho první návštěvě diví, proč mu nenechali střechu. Tu ale bohužel trpaslíci postavili jen na model hradu, který byl po určitou dobu vystaven ve věži, ale později se ztratil. Skutečná střecha Krakovce shořela již v roce 1783 a dlouhá léta nebyla obnovena. Experimentálního zastřešení, kterým se prozatím honosí jen věž a kaple, v níž kdysi kázal samotný Mistr Jan Hus, se Krakovec měl dočkat tento rok...

VIDEO: Písnička z filmu Ať žijí duchové

Kromě toho se zde natáčely také některé scény z pohádky Princ a Večernice, konkrétně zde bylo sídlo Mrakomora v podání Radoslava Brzobohatého (†79). Dnes už se sice nemusíte bát, že by na vás ve sklepení čekal tento zlý černokněžník, přesto však může dojít na okamžiky, kdy návštěvníkům tuhne krev v žilách. Zdejší podzemí totiž využívají jako zimoviště čtyři druhy netopýrů a snadno se vyplaší...

Fotogalerie
56 fotografií