Snímek Staříci měl zaděláno na křišťálovou sošku mj. coby nejlepší film v produkci Jiřího Konečného, za režii, scénář, za hlavní roli v podání Jiřího Schmitzera a také vedlejší, které se zhostil Ladislav Mrkvička. Křišťálovou sošku dostali Schmitzer a Mrkvička.

Stařící vznikli na potivy událostí z přelomu tisíciletí, kdy se důstojník, protifašistický a protikomunistický bojovník Pravomil Raichl spolu s kamarádem z basy domluví, že demonstrativně zastřelí zločinného prokurátora z 50. let 20. století Karla Vaše. Veřejnou popravu hodlali vykonat na výročí komunistického puče, avšak v den plánované pomsty, 25. února 2002, Raichl zemřel.

Dvojice důchodců, bývalí političtí vězni Vlasta a Tonda, se vydávají na cestu, aby vypátrali a potrestali prokurátora, který je za komunistického režimu poslal za mříže. Do snímku přesto, že jde o dramatický příběh, se tvůrcům podařilo vtělit řadu komických situací.

Duo jsou proslulí dokumentaristé

Do svého celovečerního debudu režisérské a scenáristické duo, proslulí dokumentární tvůrci Martin Dušek a Ondřej Provazník, kromě hereckých mistrů Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky obsadili mj. Michala Suchánka, Mariku Procházkovou či Pavla Baťka. Zíslakali za něj již Cenu české filmové kritiky za nejlepší režii.

Fotogalerie
6 fotografií

Staříci se dostali do výběru nejlepších českých filmů roku 2019 podle webu Reflex.cz >>>