Byla to jízda! Američtí filmaři v polovině září přesídlili z Hollywoodu do samého srdce Evropy a hned první den uzavřeli na několik hodin Karlův most, aby na něm mohli natočit jednu z klíčových scén s hlavním superhrdinou Tomem Hollandem (23) a jeho jeho filmovou partnerkou Zendayou (22). Podle zjištění Blesku ale nemuseli z filmové kasy jen sypat. Za to, že Prahu prodávají turistům, jim naše hlavní město zaplatilo pět milionů korun!

Výhodný obchod

„Snímek s celosvětovou distribucí a diváckou základnou město odprezentuje lépe než většina marketingových kampaní,“ vysvětlovala vloni tento krok místopředsedkyně správní rady Pražského filmového fondu Eliška Kaplicky Fuchsová. A filmařská reklama Praze začala běžet 26. června, kdy měl marvelovský snímek premiéru v Los Angeles. Česko se dočkalo 6. července - jako vůbec první film z fantastické produkce se nový Spider-Man objevil v oficiálním programu Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Premiéru měl ve velkém sálu Grandhotelu Pupp.

50 milionů diváků vidělo i českou metropoli

Nový Spider-Man se bleskurychle stal trhákem. V kinech není ani dva týdny, a už jej (a tím i Prahu) vidělo odhadem 50 milionů lidí – z toho 10 milionů Američanů a 20 milionů Číňanů. Česká kina za první týden napočítala 118 tisíc diváků. Do neděle film utržil 580 milionů dolarů (13,2 miliardy Kč), o polovinu víc, než producenti očekávali. Náklady 160 milionů dolarů se jim tak vrátily za pár dní…

Kde se u nás natáčelo?

V Česku se filmaři zdržovali od 17. do 27. září a rozhodně ne jen na jednom místě. Z Prahy jsou záběry z Divadla na Vinohradech, Státní opery, Obecního domu, hotelu Carlo IV, Karlova mostu, Kampy, Rudolfina a z Radnických schodů. Pak se zastavili v pivovaru v Kostelci nad Černými lesy a pokračovali do Liberce na náměstí Dr. Edvarda Beneše.

Zahrál si i létající Čestmír

Malou, ale výraznou roli si v novém Spider-Manovi zahrál také Lukáš Bech (46), který se v dětství proslavil jako létající Čestmír ve stejnojmenném seriálu. Nyní ztvárnil belgického prodavače na trhu, který hlavnímu hrdinovi v podání Toma Hollanda radí, kde má přistát tryskáč jeho spojenců. Většina velkých scén – i ta z Belgie – se točila v Česku.

Také Liberec si mne ruce

Spider-Man roztahoval své pavoučí sítě i v Liberci. Štáb tam zabral náměstí u radnice, kde postavil ruské kolo, kolotoč, zastřešené pódium a pouťové stánky. Město na severu Čech na tom ale jenom vydělalo – během natáčení tam filmaři na vlastní náklady opravili Neptunovu kašnu. Tamní politiky si ale znesvářili, když položili elektrickou rozdvojku, kabely a plachty k památníku obětem okupace z 21. srpna 1968. Za nepořádek se však omluvili a památník uklidili.

Fotogalerie
26 fotografií