„Jedná se o výtečný romantický příběh, ale je to také dobrý film o přátelství a skvělý film o kamarádství,“ míní Lin. „Takže tu na jednu stranu máme klasickou romanci mezi Aladinem a Jasmínou, a pak tu máme také prohlubující se přátelství mezi džinem a Aladinem.“

Aladin se volně inspiruje lidovým příběhem ze sbírky Příběhy tisíce a jedné noci. Jedná se o nadčasový příběh, a jak se ukazuje, společnost Disney o jeho znovuoživení uvažovala také. Psal se rok 2015 a i když bylo pochopitelně třeba probrat celou řadu témat, aby bylo možno přijít na optimální způsob, jak nově pojmout původní oscarový snímek, jednou z otázek, která se pravidelně opakovala, bylo – proč něco takového dělat? „Jedná se o film s tak výtečnou stavbou a s tak úžasnou hudbou, že jsme si uvědomili, že na něm opravdu nechceme nic zásadního měnit,“ říká Eirich. „Klíčovou výzvou se proto stalo to, jakým způsobem zajistit, abychom divákům na plátně předložili svěží film, který ovšem stále obsahuje všechno to, co si oblíbili na originálu.“

Aladin je příběhem obyčejného chlapce s klasickými prvky a obecnými motivy, které oslovují více věkových a cílových skupin, a producenti dbali na to, aby se na jedné straně drželi povědomé minulosti a na straně druhé nabídli neprozkoumanou budoucnost.

Lin a Eirich si snímek představovali velice výpravně, ale současně věděli, že musí divákům předkládat pozitivní obraz kultury středního Východu, vycházející z věrohodného arabského prostředí. „Měli jsme k dispozici předlohu v podobě skvělého filmu z roku 1992, o které jsme věděli, že rozhodně funguje,“ říká Lin, který má coby producent na svém kontě například snímku LEGO příběh či Sherlock Holmes. „Potřebovali jsme jen přijít na způsob, jak ho dále vylepšit a modernizovat.“

Několik dalších měsíců proto strávili prací na příběhu a identifikací prvků, které by diváky přesvědčily k nové návštěvě kina, a John August (Temné stíny, Velká ryba) brzy přišel se scénářem, který představoval modernější pojetí stejného příběhu. Když scénář o svůj charakteristický rukopis doplnil také režisér Guy Ritchie a souhlasil s tím, že film bude režírovat, začaly do sebe jednotlivé dílky skládačky dokonale zapadat.

Režisér takových filmů jako Sherlock Holmes či Sbal prachy a vypadni má velice unikátní režijní styl a velice dobře si umí poradit s rychlou, syrovou a neotřelou akcí, což bylo přesně tím, co film potřeboval. Instinktivně věděl, jak postavu Aladina oživit. V celé řadě jeho filmů se objevují nejrůznější pojetí pouliční kultury a kriminálníků a postava Aladina ve své podstatě představuje zloděje, který se ze všech sil pokouší přežít.

„Připadalo mi to jako zajímavý kontrast dvou světů. Jedná se o příběh chlapce vyrůstajícího na ulici, který se snaží vypořádat se svými nejistotami v rámci prostředí příběhu společnosti Disney. Právě tohle prostředí mi poskytlo nový prostor k tomu, abych se mohl pokusit objevit a prozkoumat svět, který již znám a ve kterém se cítím sebevědomě,“ říká Ritchie. „Rád čelím novým tvůrčím výzvám a tenhle snímek rozhodně takovou výzvu představoval.“

Ačkoliv je Aladin jedním z klasických příběhů o polepšeném zlodějíčkovi, jedná se také o plnohodnotný muzikál, tedy o něco, co Ritchieho velice přitahovalo. „Zajímal jsem se o možnost natočit muzikál,“ říká. „Mám pět dětí, takže se téhle skutečnosti moje rozhodování podřizuje a u nás doma to v té době světem společnosti Disney jednoznačně žilo.“

Jedním z nejnáročnějších úkolů pro filmovou společnost a pro film samotný – ale současně také velkou příležitostí – bylo obsazení jednotlivých rolí. Toužili po tom, aby se v rolích Aladina a Jasmíny představili neznámí herci, kteří by zastoupili rozmanitost středního Východu a celého tohoto regionu, a v roce 2016 zahájili velkou castingovou kampaň ve snaze takové herce objevit. V průběhu následujících 12 měsíců se setkali s celkem dvěma tisíci herci od Londýna přes Egypt a Abu Dhabi až po Indii. (Film se nakonec stal kulturně nejrozmanitějším filmem společnosti Disney, co se hereckého obsazení týče.) „Opravdu jsme toužili po tom, abychom nalezli herce, kteří se po kulturní stránce do daných rolí hodili, ať už arabského původu či ze středního Východu a okolí,“ vysvětluje producent Jonathan Eirich.

Pro roli Aladina hledali někoho, kdo by byl šarmantní a sebekritický, komu by diváci mohli fandit a kdo by uměl zpívat a tančit a natáčet nemalou dávku kaskadérských scén, které si tato role vyžadovala. Do titulní role byl obsazen Mena Massoud a telefonní hovor informující ho o této skutečnosti ho zastihl přímo při natáčení televizního seriálu Tom Clancy’s Jack Ryan pouhé tři týdny před plánovaným natáčením filmu.

Tohoto egyptského herce, který vyrůstal v Torontu, role přitahovala z více důvodů. „Guy chtěl celý film natáčet velice realistickým a syrově fantastickým způsobem, a přitom se současně soustředit na přátelství a růst hlavních postav,“ vysvětluje Massoud. „Guy má velice specifickou vizi toho, čeho chce dosáhnout a jak toho chce dosáhnout, ale současně dává hercům prostor, aby se mohli sami vyjádřit. Jsem velice vděčný za to, že nám důvěřoval, abychom se jeho vize ujali, což je vždy úžasná zodpovědnost.“

Aladinova pouť za sebepoznáním je podstatou celého příběhu. Jakožto někdo, kdo přišel o rodiče již v raném věku a po většinu života se musel spoléhat sám na sebe, Aladin touží po tom, aby nalezl své místo na světě. „Má velké ambice,“ říká Massoud. „Představuje si svou budoucnost velmi velkolepě a jeho představy daleko přesahují jeho aktuální situaci. Nemá sice tušení, co přesně na něj čeká a jak toho dosáhne, ale je si naprosto jistý, že jeho osud je významný.“

V případě Jasmíny, krásné a svéhlavé dcery sultána, se tvůrci filmu snažili vytvořit modernější pojetí princezny, která by nebyla jednorozměrná a díky tomu mohla lépe vyjádřit, kým je a co od života očekává…a to je role, po které toužila celá řada talentovaných hereček.

„Všechny dívky, které jsme zvažovali, měly úžasný hlas, všechny byly nádherné, měly obrovské charisma a byly to výtečné herečky…tedy měly všechny předpoklady, které by diváci po představitelce takové role mohli požadovat,“ míní Ritchie. „Ale Naomi Scott v sobě měla se svým nadšením pro věc a bezmeznou štědrostí něco víc.“

Naomi Scott (Power Rangers: Strážci vesmíru), zpěvačka a herečka jihoasijského původu, která vyrůstala v Londýně, měla k Jasmíně vždy velice pozitivní vztah a byla nadšena z možnosti představit se divákům na plátnech právě v této roli. V původním animovaném filmu byla zastoupena celá řada kultur, což bylo něčím, co tvůrci filmu toužili ve hrané verzi podpořit. Pro manželství, která byla domluvena rodiči, bývalo velice běžné, že manželé pocházeli z různých zemí, a ve filmu Jasmínina matka pochází z jihoasijského království Šehrabádu, takže Jasmína je napůl jihoasijského původu a napůl původu arabského (a vliv její matky se projevuje ve stylu oblečení, které Jasmína nosí a které se inspiruje jižní Asií).

Scott princeznu vnímala jako někoho, kdo touží po tom, aby se pro lid Agrabahu stal skutečným vůdcem, a má vlastní představy o tom, jak by něco takového mělo vypadat. „Jasmína je dle mého názoru odvážná a nezávislá. Je skutečnou panovnicí, která touží po tom, aby byla v přímém kontaktu se svým lidem a konala pro něj dobro,“ říká Scott. „Nebojuje pouze za svá vlastní rozhodnutí, ale také za to, aby dala ostatním možnost se svobodně rozhodovat, a bojuje za to, aby se všem žilo lépe. Je ambicióznější a záleží jí na království jako takovém a na blahobytu všech jeho obyvatel.“

Najít toho pravého herce pro postavu džina, modré bytosti se schopností měnit podobu, uvězněné v lampě, bylo naprosto klíčovým úkolem a Robin Williams nastavil laťku velice vysoko. Williamsovo pojetí této postavy bylo prvním skutečným celebritním obsazením role v animovaném filmu a současně dost možná jednou z vůbec nejlepších rolí v animovaných filmech vůbec, a kritika jeho výkon jednohlasně chválila, ovšem tvůrci filmu neměli v úmyslu tento herecký výkon kopírovat. Toužili po postavě, která bude energická a přitom odlišná, ale kdo by byl schopen ujmout se role, jež bude tak energická jako původní postava, ale současně zcela jednoznačně unikátní?

Vyžadovali proto herce s pozoruhodným hereckým rozsahem…někoho, kdo je schopen ztvárnit roli komediální i dramatickou, kdo dokáže divákům zprostředkovat emoce, kdo umí zpívat a je dobrým bavičem…někoho jako Will Smith, který, jak se ukázalo, měl o tuto roli zájem. Herec, producent, komik a rapper, který má na svém kontě filmy jako Ali, Muži v černém a Den nezávislosti – a který byl nominován na pět Zlatých glóbů a dva Oscary a získal čtyři ceny Grammy – byl nadšený z možnosti pojmout tuto postavu po svém a přisvojit si ji. Ale teprve po jeho setkání s režisérem Guyem Ritchiem začala tato možnost nabývat jednoznačnějších rysů.

Video
Video se připravuje ...

Film o filmu Aladin Falcon

„Jakmile jsme to spolu probrali a on mi vysvětlil, že touží po tom, aby byl příběh filmu věrohodnější a odehrával se v realističtějším světě s občasnými popkulturními referencemi, měl jsem jednoznačně zájem,“ popisuje Smith. „Guyův styl se nachází někde na pomezí akčního filmu a hudebního klipu a toužil se soustředit na aspekty postav, které se lišily od diváckých očekávání v případě filmu společnosti Disney a které byly velice ojedinělé, inteligentní a zábavné.“

„Will je ve všech ohledech ohromně štědrým umělcem,“ říká Ritchie. „Nemalá část mého úkolu spočívala v tom, abych Willa přiměl chovat se prostě jako Will, ale současně byl velmi přístupný novým nápadům. Zkoušeli jsme různé varianty a podařilo se nám najít společný rytmus, v rámci kterého nám bylo velice rychle jasné, které nápady budou fungovat a které by náš film stáhly ke dnu.“

Fotogalerie
11 fotografií