Detektivní seriál Sherlock patřil ve své době mezi nejsledovanější, a postavy Sherlocka Holmese a Johna Watsona, které v druhé polovině 19. století vytvořil spisovatel sir Arthur Conan Doyle, byly milovány po celém světě. Jejich oblíbenosti notně napomohlo i obsazení Martina Freemana a Benedicta Cumberbatche (42).

Mezi herci to při neustálém vzájemném špičkování skutečně jiskřilo a skvěle se doplňovali – ovšem chemie, která mezi nimi panovala, vedla mnoho jejich příznivců k dojmu, že mezi nimi musí být něco víc než jenom přátelství. Mnozí si byli záhy jisti, že jsou to gayové.

Když potom v závěrečné sérii k velkému odhalení dlouho potlačované sexuální orientace slavné dvojice z Baker Street nedošlo (Holmes se profiloval jako asexuál, Watson byl dokonce ženatý), přišlo kruté vystřízlivění. „To, že se Sherlock s Watsonem v závěrečné epizodě nechytili za ruce a neodešli při západu slunce společně do dáli, bralo mnoho fanoušků jako zradu,“ prohlásil Freeman a dodal, že někteří příznivci byli „velmi neoblomní“.

Oleje do ohně přitom často přilévali sami tvůrci seriálu, tedy scenárista Steven Moffat (57) a herec Mark Gatiss (52), jenž si v seriálu střihnul roli Sherlockova staršího bratra Mycrofta. Ten se totiž svou vlastní homosexualitou nikterak netají, a naopak podporoval fanouškovskou tvorbu, takzvané fanfikce, tedy romantické (i méně romantické, ale o to pornografičtější) povídky s těmito postavami. Páru Sherlock Holmes a John Watson se ve zkratce říká „Johnlock“, a na internetu se dá pod tímto tajuplným slovíčkem nalézt leccos zajímavého…

Oba herci mimochodem seriálu vděčí za popularitu, které se nyní těší. Přestože oba měli za sebou již nějaké herecké zkušenosti, až Sherlock je katapultoval mezi hvězdy. Cumberbatch se tak stal součástí takzvaného Marvel Universa, jelikož propůjčil svou tvář arogantnímu čarodějovi Dr. Strangeovi (co nevidět se objeví na plátnech kin v nových Avengers: Endgame), Freeman zase zazářil jako statečný Bilbo Pytlík v trojdílné adaptaci světoznámé knihy Hobit J.R.R. Tolkiena.

VIDEO: Jan Přeučil je nový Sherlock Holmes: Pro inspiraci jsem si jel do Londýna!

Video
délka: 02:16.80

Jan Přeučil je nový Sherlock Holmes: Pro inspiraci jsem si jel do Londýna! David Turek, Jan Jedlička

Fotogalerie
19 fotografií