Právě letos uplyne 95 let od narození Proškové, která zemřela 4. října 2002. Ve svých prvních knihách se věnovala hlavně odcizení v mezilidských vztazích a rušila tradiční představy o idylickém světě dětství. Z tohoto období pocházejí například tituly Mořeplavba nebo Obrova zahrádka. Pak začala psát detektivky. Mezi její největší trháky patří Měsíc s dýmkou, Tajemství planet, Rýže po charvátsku nebo Stínová hra.Pro aktuální televizní minisérii museli tvůrci vybrat ty příběhy Proškové, které bylo možné převést z druhé poloviny minulého století do současnosti mobilních telefonů a internetu. První díl nazvaný Případ dvou sester režírovala Lucie Bělohradská (64), která je stejně jako u první trojice příběhů také scenáristkou jednoho z dílů.

„Hanu Proškovou považujeme za českou Agathu Christie. Její detektivky jsou primárně psychologické příběhy s kriminální zápletkou. V centru její pozornosti jsou lidské bytosti, nikoliv akce. Vypráví vztahové složitosti a propletence mezi jednotlivými postavami. Zajímá ji, jak lidé myslí, cítí a jednají za určitých okolností,“ zhodnotila práci Proškové režisérka.

Ústřední dvojici postav, detektiva Vašátka a malíře Horáce, ztvárnili v nedělním díle Příběh dvou sester opět Viktor Preiss a David Matásek (55). „Je to tzv. česká detektivka. Její reálie a typy postav jsou nám blízké, nejsou tam drsní ‚supermani‘, nevybuchují tam auta, nestřílí se z automatických zbraní, neteče krev, neválí se tam hromady mrtvol. Jsou to příběhy pochopitelné a svým způsobem i laskavé,“ vysekl poklonu Proškové Preiss. „Doufám, že nové příběhy diváka zaujmou ještě víc než ty předchozí. To by mě moc potěšilo,“ doplnil herecký bard.

A proč jsou detektivky Proškové tak oblíbené? Autorka dává při řešení vraždy, která se stane hned na začátku, přednost intuici před logikou. A tuto intuici v sobě má jak malíř Horác, tak i zkušený kriminalista Vašátko.

VIDEO: Ukázka ze seriálu Most! České televize

Video
délka: 01:38.64

Ukázka ze seriálu Most! České televize Česká televize

Fotogalerie
24 fotografií