Ve středu proběhla premiéra pohádky, která vznikla v česko-slovenské koprodukci, a tvůrci nezapomněli ani uctít památku svého zesnulého kolegy. Nejenže vystavili v kině jeho fotografii a vedle zapálili dvě svíčky, ale věnovali Geišbergovi i milá slova. „Pro mě to bylo krásné setkání, bylo to poprvé, co jsem se s ním setkal," přiznal český producent Ondřej Beránek.

„Jel jsem s ním jednou na plac a cestou jsme si povídali o všem možném. O životě, o politice. Oceňoval jsem moudrost a pokoj, co z něj šly. A humor," zavzpomínal na společné chvíle producent snímku, v němž zazářili například Jan Cina (30) či Ondřej Vetchý (56). „Potom večer jsme natáčeli naše scény, přišel za námi a dal si s námi cigaretku a zase jsme si povídali a byla zábava,“ dodal.

Ještě emotivnější byl proslov slovenského koproducenta. „Byl jsem rád, že mohl účinkovat v tomto filmu, mohl přes postavu, kterou ztvárnil, odevzdávat svou moudrost a lidskost,“ promluvil Patrik Pašš a vyprávěl, jak si s ním během natáčení chtěl Marián probrat vážné záležitosti. „Tak jsme si řekli, že dobře, potkáme se na premiéře, dáme si kávu a věci prodiskutujeme,“ prozradil jejich společné plány a smutně se podíval na jeho fotku. 

„Bohužel, toto už splnit neumím. Ale minimálně můžu splnit to, jak jsme se domluvili, že se na premiéře potkáme. A jsem rád, že se potkáváme aspoň takto a že si budeme moci užít radost z tohoto filmu i prostřednictvím vašich reakcí,“ dodal, zatímco diváci stěží zadržovali slzy. Následovala pietní minuta ticha na památku umělce, který si v Čertím brku zahrál hostinského Špilku, tatínka Markétky v podání půvabné Judit Bárdos (30).

Tato role se stala jeho posledním filmovým počinem a ani uvedení snímku do kin se už bohužel herec známý i z filmů Revival, Jak se krotí krokodýli, či Sedmero krkavců nedožil, jelikož v sobotu 10. listopadu prohrál svůj boj s rakovinou plic.

VIDEO: Jak se dělá čert? Podívejte se, jak se tvořili pro pohádku Čertí brko!

Video
délka: 01:45.95

Jak se dělá čert? Podívejte se, jak se tvořili pro pohádku Čertí brko! Punk film

 

 

 

 

Fotogalerie
35 fotografií