Děj filmu se odehrává na sklonku léta 1945 a na počátku roku 1946, v době plné euforie z nově nabytého míru, kdy se válkou zborcená síť mezilidských vztahů začala znovu utvářet. Zprvu se mělo za to, že vládu přebírá prvorepubliková demokracie, ale osud Československé republiky byl jiný – komunistické síly se pomalu, ale jistě infiltrovaly do všech společenských oblastí.

Novela, z níž čerpá scénář, vyšla knižně v roce 2013 a Jiří Stránský v ní popsal skutečný příběh svého tchána, Karla Balíka. „O jeho osudu neexistovaly vůbec žádné doklady. Když jsme natáčeli Zdivočelou zemi, na place byl vždy přítomen nějaký expert z historického ústavu. A já jim říkával:  ‚Kdybyste narazili na jméno Balík, tak je to otec mojí ženy, letec RAF ‘. V roce 2002 byly archivy zatopeny a všechny materiály nechali zmrazit, aby se dochovalo alespoň něco. Když to pak začali rozmrazovat, říkali, že nevědí, kdy na to přijde řada. Nikdo neměl přednost. Pak mi volali za čtyři dny, že úplně první dokumenty, které se jim dostaly na stůl, nesly jméno Balík. Zajímalo mě to, šel jsem po tom,“ vysvětluje autor knižní předlohy a scénáře k filmu Jiří Stránský.

„Nikdy předtím jsem nezažil tak činorodého, inspirujícího a neúnavného tvůrce,“ říká o Jiřím Stránském režisér a spoluautor scénáře k Baladě o pilotovi Ján Sebechlebský a dodává: „Spolupráce vypadala tak, že jsme se dohodli, které důležité situace z novely zachováme nebo vypustíme a které nové musíme vytvořit. Nahodili jsme si obrazy společně a pak přepisovali a přepisovali. Nakonec bylo napsáno celkem dvanáct verzí scénáře.“

Hlavní roli Emila Malíka si zahrál David Švehlík, který o své postavě říká: „Je obdivuhodný a inspirativní. Je skvělé vědět, že v naší historii existovali lidé, kteří se nezalekli ztráty svobody a rozhodli se sloužit dobru i za cenu vlastního nebezpečí. A Emil Malík se takto statečně zachová a ještě k tomu ochrání svou rodinu. Jakákoli připomínka hrdinství i dějinných okamžiků je správná. Zvlášť, když se můžeme dozvědět o takové postavě, která i přes vše, co prožila, zůstala lidsky silná.“ „Příběh Balady o pilotovi je šokující o to víc, že je skutečný. Je to příběh o tom, jak do sbližování dvou válkou odcizených duší osudově a krutě zasáhla komunistická moc. V době, kdy se příběh odehrává, teprve rozpínala svá chapadla, ale i tak si troufala obětovat životy nevinných lidí jen proto, aby se zavděčila ruské tajné službě NKVD. Z tohoto pohledu jde nejen o příběh nadčasový, ale i v mnohém aktuální,“ doplňuje kreativní producent Jan Maxa.

Balada o pilotovi se natáčela na letištích ve Kbelích a Staré Ruzyni, v obci Panenský Týnec, v prostorách kláštera Chotěšov a ve Švýcarsku, se skutečným letadlem Junkers Ju 52.

Video
délka: 00:40.00
Video se připravuje ...

Oficiální trailer filmu Balada o pilotovi ČT

Režie a spolupráce na scénáři: Ján Sebechlebský // scénář: Jiří Stránský // kamera: Tomáš Stanek //  střih: Filip Issa // zvuk: Daniel Němec // architekt: Jan Vlček // kostýmní výtvarnice: Michaela Hořejší Horáčková // umělecká maskérka: Eva Ungrová // hudba: Jan Maxián // výkonný producent: Jan Rolínek // vedoucí produkce: Věra Ferdová // kreativní producent: Jan Maxa // hrají: David Švehlík, Lucie Žáčková, Petra Špalková, Jiří Dvořák, Vladimír Javorský, Petr Stach, Antonie Formanová a další

Televizní premiéra snímku: 4. listopadu ve 20.25 hod., ČT1

Fotogalerie
52 fotografií