22. duben 2019

Úspěšný film Marie Terezie: Ze čtyř dílů jen dva! Co všechno tvůrci vystřihli?

/
 • Úspěšný film Marie Terezie: Ze čtyř dílů jen dva! Co všechno tvůrci vystřihli?
  5. ledna 2018 ● 19:55
   

  Dvojdílný film České televize Marie Terezie slavil velké úspěchy a k obrazovkám přilákal přes dva miliony diváků. Proto se již nyní spekuluje, zda by nebylo možné natočit pokračování. Přitom původně se Marie Terezie naopak zkracovala. Co všechno se muselo ze scénáře vyhodit?

 • 1.

  Rakušani zařízli dva díly

  „Snímek Marie Terezie měl být původně čtyřdílný. Po domluvení spolupráce s Rakušany, kteří mají jiné vysílací schéma, se ale musel upravit scénář,“ uvedla pro Aha! scenáristka Mirka Zlatníková (52). „Ze čtyř šedesátiminutových dílů se natočily dva devadesátiminutové,“ doplnila. Všechny pasáže, které musela vyškrtnout, jsou přitom v její knize Miluj a panuj.


  Film Marie Terezie

 • 2.

  Mučení knihovníka

  První vynechaná pasáž by řadu diváků možná zdvihla ze židle. Jedná se totiž o mučení knihovníka Spannagela v podání rakouského herce Cornelia Obonyy (48). Ten učil mladičkou Marii Terezii, než usedla na habsburský trůn.


  „Bylo to v době největšího jezuitského řádění. Zavřeli ho do vězení, mučili ho a hledali všechny knížky, ze kterých ji učil. Byly tam totiž i britské knihy. Anglie byla tehdy protestantská a měla parlament, kvůli čemuž pro ně byli kacíři,“ vysvětlila autorka scénáře. 

  Film Marie Terezie: Knihovník Spannagel, který mladou Marii Terezii připravoval na trůn. Jeho mučení bylo z filmu vystřiženo.

 • 3.

  Zakázaná láska sestry Anny

  Do filmu se nevešla mimo jiné i jedna milostná linka. Sestra Marie Terezie Anna, kterou si zahrála rakouská herečka Anna Posch (25), se totiž zakoukala do svého švagra.


  VIDEO: Trailer k filmu Marie Terezie

  Video
  délka: 00:40
  1080p 720p 360p

  Trailer k filmu Marie Terezie Česká televize

  „Anna se zamilovala do bratra Františka Štěpána Lotrinského, který se jmenoval Karel. Bylo zajímavé, že jí sňatek Marie Terezie zpočátku zakázala, protože Lotrince na své straně Habsburkové už měli,“ uvedla Zlatníková. Nakonec ale i panovnice změnila názor. „Asi po dvou letech jí ho dovolila a Karel se stal velitelem rakousko-uherských vojsk,“ dodala. Nic z tohoto vedlejšího příběhu jsme ale nakonec neviděli.

  Sestra Marie Terezie Anna, kterou si zahrála rakouská herečka Anna Posch.

 • 4.

  Drama při porodu

  Samotného Františka Štěpána v podání Vojty Kotka (29) diváci poznali jako záletníka a podnikatele, ovšem už se nedozvěděli, jakým byl pokrokovým člověkem a hlavně milujícím otcem. Přitom scény, kdy muž cestuje za svou rodící chotí, aby jí byl nablízku, byly již nachystané.


  „Marie Terezie přivedla tehdy Josefa II. na svět předčasně. Její manžel byl v té době v Uhrách a za rodící partnerkou cestoval za poměrně dramatických okolností,“ odhalila scenáristka. „Byl totiž vynikající otec, chtěl být vždy u porodu a pomohl také tomu, aby se na císařském dvoře rodilo moderněji.“

  Film Marie Terezie: Vojta Kotek a Marie-Luise Stockinger

  Fotogalerie
  58 fotografií

Porod vévodkyně Meghan

Termín porodu Jméno pro dítě Královský protokol při porodu Kde bude Meghan rodit Kdy se o dítěti dozví veřejnost Plán porodu

Vévodkyně Meghan a princ Harry očekávají svého prvního potomka na přelomu dubna a května. Blesk.cz vám přináší vše důležité o královském porodu.

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 6

Bystrozraky: Minimálně z poloviny máš pravdu, ale tento dvoudílný film byl v porovnání s kravinami, co se běžně vysílají, docela dobrý. Schází nám všem větší náhled do historie, neboť se stále opakuje.

(06. 01. 2018 20:48)

snehulak: Zdálo se mi, že kolem porodů tam bylo dramat až dost, takže jestli se navíc františku Kotkovi polámalo kolo, nebo vypadl za trysku z kočáru do bláta, jsem klidně oželel.

(06. 01. 2018 10:05)

jussuf: Aj tak tam zostalo veľa vaty, ktorá dej nijako neobohatila a ani neposunula. V podstate nuda na driemanie.

(06. 01. 2018 06:38)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy