Peníze na financování filmu o političce, kterou komunisté odsoudili v 50. letech pro výstrahu k trestu smrti, sháněl producent, režisér a scenárista v jedné osobě od roku 2008. „Oslovil jsem prvně Českou televizi, ta mě zamítla dvakrát na základě toho, že jsem to prý udělal koncepčně špatně,“ prozradil Blesku Mrnka.

Vadilo i to, že Horákovou hraje cizinka – izraelská herečka Ayelet Zurer (48). „Samozřejmě jsem to chtěl točit v angličtině s tím, že jsem říkal, že to bude nadabovaný do češtiny. Na to mi řekli, že se to tak točit nemá,“ připomněl režisér.

Nepochodil ani u Fondu české kinematografie, který rozděluje dotace na filmy. „Nedostal jsem ani korunu, zatímco jiným projektům dali miliony. Neříkám, že si to ty projekty nezaslouží, ale my jsme byli jediný projekt, který už když šel žádat o peníze, měl s Netflixem dohodu o zakoupení práv na streamování filmu po celém světě. To rozhodnutí je podle mě naprosto kontroverzní. Potopili nám ho tam v radě,“ prohlásil Mrnka.

Aby film natočil, využil všechny způsoby. „Obešel jsem i všechny větší společnosti, šel jsem za českými miliardáři. Chtěl jsem ten film, to dítě, přivést na svět jakýmkoli způsobem…“ posteskl si tvůrce Milady.

Ani tak nepochodil, a nakonec tedy hledal pomoc ve světě – a našel! „Se záchranou přišel Netflix a během pár týdnů byla smlouva. Takže veliký zázrak,“ zaradoval se Mrnka. „Jsou na film hrozně hrdí. Jsme první český film, který kompletně zafinancovali. Je to takové zadostiučinění. Ale myslím, že za to zaplatím draze. Lidi, co mě zamítli, mi to dají sežrat,“ dodal režisér, který se nemohl dočkat včerejší slavnostní premiéry.

Peníze na film Milada nedali ani miliardáři.

Co je to Netflix?

Americká společnost, která poskytuje filmy a má více než 104 milionů předplatitelů, z toho 52 milionů v USA a dalších 52 ve zbytku světa. Věnuje se ale i vlastní produkci televizních seriálů či televizních filmů. Prvním českým filmem uvedeným v celosvětové nabídce Netflixu se 15. května 2017 stal Renčův velkofilm Lída Baarová.

VIDEO: Poslední dopis Milady Horákové. Čte Libuše Šafránková.

Video
délka: 06:31.73

Poslední dopis Milady Horákové. Čte Libuše Šafránková. Facebook.com

VIDEO: Trailer k filmu Milada o komunisty popravené Miladě Horákové.

Video
délka: 02:04.53

Trailer k filmu Milada o komunisty popravené Miladě Horákové Bohemia Motion Pictures

Fotogalerie
23 fotografií