Odívala manželky prezidentů od Hany Benešové, Marty Gottwaldové či Boženy Novotné, Viery Husákové až po Dagmar Havlovou. Kariéra ikony českého módního návrhářství je průřezem českým módním světem od poválečných dob až dodnes.

V salonu Hany Podolské se oblékaly takové hvězdy jako Nataša Gollová nebo Adina Mandlová. A právě v něm Zdeňka Bauerová v době svých studií začínala. Později nastoupila do salónu Styl, s původním názvem Rosenbaum.

Video
délka: 00:25

GEN Zdenky Bauerové: Odívala nejvýznamnější ženy naší země Česká televize

Při své práci se setkala také s politikem a ideologem KSČ Vasilem Bil'akem, na jehož manželku šila modely. "Paní Biľaková byla taková malá, skromná paní. Já jsem vždycky nakreslila obrázky, návrhy a pan Biľak je podepsal a odsouhlasil, protože on byl také vyučený krejčí. A vím, že se tehdy říkalo, že by neměl šít saka, že je moc neovládá," zavzpomíná Bauerová.

Za svoji tvrdou práci a vliv, který měla na módu v roce 1996, obdržela Zdenka Bauerová Cenu Masarykovy akademie umění za celoživotní dílo a v roce 2013 byla na Czech Grand Designu uvedena do Síně slávy. 

Celý díl pořadu GEN s návrhářkou Zdeňkou Bauerovou uvidíte v neděli na ČT1 od 20 hod.

Video
délka: 00:23

GEN Zdenky Bauerové: Oblékala nejvýznamnější ženy české společnosti Česká televize

Fotogalerie
9 fotografií