Historické drama nechali distributoři promítnout pouhých sedm dnů před koncem minulého roku v jediném kině. Statut soutěže hovoří o tom, že k nominaci na Českého lva je zapotřebí promítání v komerčním kině sedm dní nepřetržitě nebo 14 dní nekontinuálně, což Masaryk splnil.

Video
délka: 00:51.93
Video se připravuje ...

Nová ukázka z Masaryka: Film ukáže jeho osudové vzplanutí! Bioscop

"Film jsem neviděl, stejně jako všichni filmoví diváci v této republice. Je to dobrý tah od producentů. Nedovedu si představit, že by Oscara dostal film, který ještě neměl premiéru v kinech," uvedl například filmový režisér Filip Renč. Herec Jiří Bartoška v souvislosti s uvedením filmu mluvil o "levárně".

"Připadá mi komické, že se to řeší teď. Ten film byl nominován ve 14 kategoriích, nominace jsou známy zhruba měsíc, a to nikomu nevadilo," řekl člen ČFTA Miroslav Táborský v rozhovoru pro DVTV. "Mohlo se to řešit dřív, teď je to zbytečně skandální a kazí to dojem z toho, že tady máme film, který se nějak povedl," dodal.

Video
délka: 00:33.28
Video se připravuje ...

Masaryk vstupuje do kin: Ukáže se i v blázinci, spoutaný v kazajce! Bioscop

Prezident ČFTA Ivo Mathé připustil, že si akademici musí říct, zda jde o akceptovatelnou producentskou strategii, či zneužití pravidel vyžadující jejich úpravu.