„Hyneček se k nám dostal z nemocnice v Českých Budějovicích, kde ho přijali, protože měl několik dnů krvácení z nosu a větší modřinky po těle. Pak se mu začaly dělat zvláštní boule. Už při prvním vyšetření bylo jasné, že je to vážnější problém,“ popsala štábu MUDr. Lucie Šrámková, která malého chlapce léčila.

Prvotní podezření, že trpí špatnou srážlivostí krve, ve FN Motol rychle vyvrátili s tím, že vše ukazuje na akutní myeloidní leukemii. Hynečkův stav byl velmi vážný.

„Jeho leukemie je sama o sobě nepříznivá a to riziko, že se vrátí, je obrovské,“ vysvětluje MUDr. Šrámková z kliniky dětské hematologie a onkologie. Pět měsíců klučina trpěl při intenzivní chemoterapii, jenže nezabírala. Bylo jasné, že potřebuje transplantaci kostní dřeně. Vhodného dárce naštěstí našli přímo v rodině.

„Má sestřičku, která je úplně shodná v těch znacích důležitých pro transplantaci, tak jsme se rozhodli pro Miriam,“ říká lékařka. Čtyřleté holčičce byl odběr proveden v celkové anestezii. Zatímco byla s tatínkem na dětském oddělení, její bratr ležel s maminkou na transplantační jednotce.

„Sourozenecké transplantace jsou jiné v tom, že člověk vnímá strach rodičů, kteří mají v jednu chvíli dvě děti, které 
se nachází ve složité situaci,“ podotkla doktorka.

Ještě téhož dne po odběru u Miriam lékaři transplantovali její dřeň Hynkovi. Dívenka se ze zákroku vzpamatovala rychle a dnes se daří dobře i klučinovi. Na pobyt v nemocnici si prý ani nevzpomene...

Fotogalerie
9 fotografií