Do hlavní soutěžní sekce letos bylo vybráno 21 filmů. Je mezi nimi i snímek francouzského režiséra Oliviera Assayase Personal Shopper, který vznikl v česko-francouzské koprodukci. Přehlídka potrvá 12 dní a organizátoři očekávají, že přiláká na 200 000 návštěvníků, včetně řady celebrit nejen filmového světa.

Mezi soutěžními snímky v hlavní kategorii je například Julieta španělského režiséra Pedra Almodóvara, The Last Face amerického tvůrce a zároveň herce Seana Penna či La Fille inconnue belgických bratrů Jeana-Pierra a Luca Dardenneových. Český film bude zastoupen také v nezávislé sekci La Quinzaine des Réalisateurs, kde bude promítán animovaný snímek Jana Sasky Happy End.

Francouzská média si všímají, že mezi jednadvacítkou soutěžních filmů jsou jen čtyři nováčci. Matadorem soutěže je přitom anglický filmař Ken Loach, jehož dílo soutěží už potřinácté. Americký režisér Jim Jarmusch a bratři Dardenneovi jsou v hlavní kategorii zastoupeni posedmé.

Časopis Paris Match označil letošní festival za "druhý nejkonzervativnější" od roku 1976. Cituje přitom dřívější vyjádření ředitele přehlídky Thierryho Frémauxe, že výběrová komise volí - řečeno kulinářskou terminologií - jen "tříhvězdičkové filmy", a tak není divu, že se v Cannes scházejí "stejní kuchaři". Pro vycházející hvězdy a méně ambiciózní filmy renomovaných režisérů je podle Frémauxe určena sekce Un Certain Regard.

V různých kategoriích se do užší nominace dostalo 49 snímků z 28 zemí. V hlavní kategorii má domácí Francie čtyři želízka v ohni, Spojené státy tři a po dvou pak Británie a Rumunsko. Po jednom filmu nabízejí Německo, Španělsko, Belgie, Kanada, Brazílie, Filipíny, Jižní Korea, Nizozemsko, Dánsko a Írán.

Porotu letošního ročníku, v jejímž čele je australský režisér George Miller, tvoří mimo jiné Američanka Kirsten Dunstová nebo Francouzi Vanessa Paradisová a Arnaud Desplechin.

Média rovněž spekulují, který snímek bude letos označen za "skandální", podobně jako například loni nesoutěžní provokativní film se sexuální tematikou Love argentinského režiséra Gaspara Noého. Adeptem by mohl být například americko-francouzský thriller The Neon Demon od Nicolase Windinga Refna, který Frémaux popsal jako "kanibalský hororový film z prostředí topmodelek".

V sekci klenotů světové kinematografie Cannes Classics bude letos uvedena česká sci-fi Ikarie XB 1 režiséra Jindřicha Poláka z roku 1963. Film digitálně zrestauroval Národní filmový archiv.

Filmoví nadšenci se mohou těšit, že mezi herečkami a herci se během festivalu na pověstném červeném koberci na slavné nábřežní promenádě Croisette mají objevit Američanky Julia Robertsová a Kristen Stewartová, Kanaďan Ryan Gosling, Australan Russell Crowe, Jihoafričanka Charlize Theronová, Američan George Clooney, Španěl Javier Bardem či Francouzky Marion Cotillardová a Juliette Binocheová. Festival zároveň uctí hereckou legendu Roberta de Nira, který na speciální projekci představí svůj nový film Hands of Stone o panamském boxerovi Robertu Duranovi.

Hrozí ale, že hladký průběh dění na Croisette naruší svými protesty členové divadelních odborů, kteří usilují o zachování svého pojištění v nezaměstnanosti. Představitel odborů Eric Aubin uvedl, že tato hrozba je reálná, pokud nebudou jejich požadavky vyslyšeny.

O bezpečnost návštěvníků se šest měsíců po teroristických útocích v Paříži bude starat několik set policistů a dalších několik set příslušníků soukromých ochranek. Ministr vnitra Bernard Cazeneuve v pondělí během návštěvy Cannes prohlásil, že riziko terorismu je při tomto ročníku "vysoké jako nikdy". Už na konci dubna se ve městě konala simulace teroristického útoku, aby jednotlivé pohotovostní složky určily slabá místa. Festivalový palác budou pravidelně kontrolovat pyrotechnici.

Cannes má rovněž nejhustší síť bezpečnostních kamer ve Francii. Úřady slibují, že veškerá bezpečnostní opatření budou pokud možno diskrétní, aby nenarušila atmosféru filmového svátku.