Petr Václav obsadil Karla Rodena do role chorobného hypochondra tyranizující svou rodinu neustálou obavou o své zdraví a život. Jeho ženu, prodavačku ve vesnickém obchodě s potravinami, ztvárnila Lenka Vlasáková, která jako první začne hledat ve svém životě změnu.

S tím okamžikem je spojena i vizuální změna. První půlhodina filmu je černobílá, když ale prodavačka navštíví romského pasáka (Zdeněk Godla) v jeho nočním klubu a sdělí mu, že se do něj zamilovala, film se stane barevným. Černobílým se stane znovu ve chvíli, kdy se její sen zhroutí. Pasák má ale také svou lásku, tanečnici u tyče, jíž hraje držitelka Českého lva Klaudie Dudová.

Herce doplňuje Miroslav Hanuš v roli bachaře z místní věznice, kde si odpykává trest partner zmíněné tanečnice. Bachař podobně jako Rodenův hypochondr jsou ve svých projevech až nepravděpodobnými karikaturami podobných lidských typů. Hypochondr obviňuje svou ženu z nedostatku péče hraničící s přípravou vraždy, bachař má doma všechno pod zámkem, trpí nenávistí k celému světu, velebí komunistický režim a svého syna nutí k pracím podobným zaměstnání pro vězně. Syn se mu mstí podstrkováním mrtvolek zvířat na zahradu a v závěrečné scéně utíká do světa.

Většina protagonistů filmu se tak či onak dotýká smrti, zamýšlená smrt, jíž si chce jeden z hrdinů přivodit, se změní v rodinnou tragédii, jíž způsobí někdo jiný. Každý z hrdinů bojuje se svými běsy a temnotami. Vedle dospělých hrdinů i ti dětští, jejichž herce našel režisér v dětských domovech. Na filmu se dále podílel kameraman Štěpán Kučera, kostýmy vytvořila Tereza Kučerová. Producentem je Jan Macola ze společnosti Mimesis Film.

Fotogalerie
9 fotografií

Video
délka: 01:46

Oficiální trailer k filmu nikdy nejsme sami. Mimesis Film