Jako vejce vejci! Tak moc si jsou podobní čeští hrdinní parašutisté se svými světovými filmovými představiteli v novém snímku Anthropoid. Brit Jamie Dornan (33) se z Christiana Greye z erotického thrilleru 50 odstínů šedi převtělil v Jana Kubiše a Ir Cillian Murphy (39) zase z Batmanova protivníka – šíleného psychiatra Jonathana Cranea – v Jozefa Gabčíka. Dechberoucí je rovněž podoba českého herce Václava Neužila (36) s dalším z parašutistů Josefem Valčíkem (†27)...

Do role zastupujícího říšského protektora se už podruhé ve svém hereckém životě vžil německý herec, scenárista a režisér Detlef Bothe (50). Poprvé si Heydricha střihl ve filmu Lidice (2011), v němž si ho také tvůrci nového válečného snímku Anthropoid v čele s režisérem Seanem Ellisem (46) vyhlédli.

Britsko-česko-francouzský film se točil od května do září 2015 v Praze a v bývalém vojenském prostoru v Brdech. I zimní scény vznikaly ve třicetistupňových vedrech. V barrandovských ateliérech filmaři dokonce postavili v měřítku 1:1 repliku chrámu svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se parašutisté po atentátu skrývali. Světová premiéra filmu Anthropoid by měla být před letošním festivalem v Cannes, který začíná 11. května.

Režisér Sean Ellis (42) se cítí být zodpovědný za to, aby tento film natočil tak, že podá svědectví o tak hrozném období pro další generace. „Nastudoval jsem si všechny filmy a dokumenty, které existují, ale chce to ještě dodat emoce hlavních hrdinů Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka,“ svěřil se režisér, že hlavní představitelé Dornan a Murphy jsou sázkou na jistotu. „Je to, jako bych šel nakupovat a pořídil ty nejlepší suroviny,“ dodal.

Fotogalerie
31 fotografií