Video
délka: 02:22.87

Star Wars: Vzestup Skywalkera - poslední trailer na nejočekávanější film roku Falcon

- Série Star Wars, jejíž první díl se objevil v roce 1977, se stala celosvětovým popkulturním fenoménem a již dávno překročila hranice filmu. Užaslým filmovým fanouškům nabídla do té doby nevídané akční souboje kosmických lodí, světelné meče či nejrůznější vesmírné rasy. Diváci již desítky let hltají příběh Anakina Skywalkera, který musí projít přerodem v největšího padoucha galaxie Dartha Vadera, jeho syna Luka Skywalkera, princezny Leiy, Obi-Wana Kenobiho, Hana Sola nebo v nejnovější trilogii Kyla Rena a bojovnice Rey.

- Po celém světě vydělaly Hvězdné války podle odhadu dosud přes 65 miliard dolarů (1,5 bilionu korun). Z toho asi 56 miliard připadá na prodej postaviček, triček, komiksů, počítačových her, hrnečků a dalších věcí, na kterých se objevily motivy ze Star Wars. V současnosti je velkým finančním zdrojem celé značky například seriál Mandalorian z prostředí Hvězdných válek. V kinech dosavadní díly ságy utržily přes devět miliard dolarů (přes 200 miliard korun) a některé z dílů jsou mezi nejvýdělečnějšími filmy všech dob.

- Obrovský úspěch zaznamenal u diváků už první díl (dnes čtvrté pokračování ságy s podtitulem Nová naděje), který měl premiéru v roce 1977. Tři roky po prvním dílu přišlo pokračování nazvané Impérium vrací úder (dnes pátý díl). Číslování vypadá na první pohled trochu nesmyslně, jako třetí v pořadí totiž diváci viděli šestý díl a vyvrcholení ságy, Návrat Jediho (1983). Když režisér, scénárista a producent Georg Lucas s Hvězdnými válkami začínal, měl prý v hlavě připravenou devítidílnou ságu, kvůli náročnosti triků ale začal natáčet od prostředku.

- Na první tři díly příběhu z předaleké galaxie si ale diváci museli počkat přes 15 let. Už v roce 1997 se na plátna vrátila původní trilogie s vylepšenými triky a scénami navíc. O dva roky později byla hotova Epizoda I - Skrytá hrozba, kterou celá sága začíná. Kritika a skalní fanoušci ji ale nepřijali s nadšením, a jen o trochu lepšího přijetí se v roce 2002 dostalo Epizodě II - Klony útočí. Za nejpovedenější z nových dílů je pak považována Epizoda III - Pomsta Sithů, která měla premiéru v roce 2005.

- Po premiéře Pomsty Sithů považoval Lucas ságu za uzavřenou a řekl, že "natočil jeden příběh, který začal a skončil". Situace se změnila v roce 2012, kdy společnost Walt Disney & Co koupila produkční firmu Lucasfilm, čímž získala práva na natočení dalších dílů Hvězdných válek. Lucas tím umožnil, aby se ke Star Wars dostala nová generace filmařů. Zájem točit pokračování ságy již neměl. "Jediné, co bych z toho měl, je, že bych natočil film a pak by mě všichni jenom zkritizovali," řekl.

- Režie se ujal J. J. Abrams, který patří k nejvlivnějším producentům a režisérům v Hollywoodu. Stojí za televizním seriálem Ztraceni a pro konkurenční studio Paramount natočil dva filmy inspirované televizním seriálem Star Trek.

- Snímek Star Wars: Síla se probouzí, který měl premiéru v prosinci 2015, je sedmým dílem ságy a prvním dílem nové filmové trilogie. Představuje návrat ke kořenům původní ságy a odehrává se zhruba 30 let po událostech filmu Epizoda VI: Návrat Jediho. Velká herecká jména zůstala - na plátna kin se vrátily hvězdy ze série Harrison Ford, Carrie Fisherová a Mark Hamill. Snímek zaznamenal obrovský úspěch, se ziskem přes dvě miliardy dolarů je čtvrtým nejvýdělečnějším filmem všech dob.

- V prosinci 2016 měl premiéru snímek Rogue One: Star Wars Story, který natočil tvůrce Godzilly Gareth Edwards. Je prvním snímkem ze série Anthology ze světa Star Wars a jedná se o takzvaný spin-off, tedy příběh odvozený od hlavní linie projektu, který rozvíjí jeden její motiv. Děj snímku se odehrává krátce před událostmi Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje z roku 1977. Další takzvaný spin-off Solo: Star Wars Story, který natočil režisér Ron Howard, byl do kin uveden v roce 2018 a představuje sympatického hvězdného lumpa Hana Sola v době jeho mládí před setkáním s hlavními hrdiny série Hvězdných válek.

- Mezi tím měl v prosinci 2018 premiéru osmý a dosud poslední díl série nazvaný Star Wars: Poslední z Jediů, který natočil režisér Rian Johnson. I tento díl se stal kasovním trhákem. Devátý díl Star Wars: Vzestup Skywalkera, který míří do kin, má rozsáhlý příběh ucelit.

- Fanoušky hvězdné ságy rozesmutnila v prosinci 2016 zpráva o úmrtí americké herečky Carrie Fisherové, která v kultovní sci-fi sérii ztvárnila princeznu Leiu. Natáčení všech scén do zatím poslední epizody ale stihla dokončit.

Fotogalerie
20 fotografií