Bylo to v Jevanech, kdy si hitmaker se zpěvákem svěřovali navzájem svá trápení a Vendula toho byla němým svědkem. Byl to také Muk, který potom Vendule vysvětloval, že se nemusí ani v nejmenším vinit z Karlovy sebevraždy.

„Byl jedním z mála mých blízkých, se kterým jsem o tom mohla hovořit. Spoustu věcí mi vysvětlil, abych neměla ubíjející pocit viny. Teprve v té době se začalo nahlas mluvit o psychických poruchách. Petr se po Karlově smrti odvážil hovořit o svých pokusech o sebevraždu a o depresi jako nemoci. Byl to čestný a přímý člověk, který se nebál pravdy a žil svůj život se ctí,“ svěřuje Vendula a dodává: „Navíc chtěl Karlovi v nemoci upřímně pomoci. Jenže Karel ho nevyslyšel.“Byl to také Muk, kterého Vendula poprosila o smuteční řeč na Svobodově pohřbu. „Byl jedním z mála, který neodsoudil ani jeho ani mě. Dokázal Karlovo rozhodnutí pochopit,“ míní Vendula. Muk jí totiž opakoval stále jedno a to samé: „Kdo deprese nezažil, neví, co to je. Karel dotáhl jenom do konce to, co mně se nepodařilo. Jsem ale rád, že se mi to nepodařilo.“ To už měl Petr za sebou dva pokusy o sebevraždu.

V Jevanech nabízel psychiatra

A právě po tom druhém pokusu v roce 2006 byl Muk u Svobodů v Jevanech poprvé. „Byl zrovna hospitalizován na psychiatrii a do Jevan přijel v době vycházky. Karel o Petrově pokusu o sebevraždu věděl z novin, a tak se bavili kromě práce na muzikálu Golem i o depresích, kterými už tehdy Karel trpěl,“ vzpomíná Vendula s tím, že tenkrát Muk nabídl Svobodovi svého psychiatra Pavla Doubka. „Jenže Karel mu nikdy ani nezavolal. Pořád tvrdil, že to zvládne sám,“ podotýká Vendula, která Muka obdivovala už za doby Oceánu. „Milovala jsem písničku Ráchel,“ říká.

Petrovou smrtí se mi vrátil Karel

O to víc teď Vendulu vzalo, když se dozvěděla, že Petr je mrtev a že šlo o nešťastnou náhodu. „Nemohla jsem ze sebe vypravit slovo, nevěřila jsem. Vždyť nedávno j s e m s ním mluvila, dohodli jsme na 12. června společnou autogramiádu. Byl pozitivní a těšil se. Petr Kapce pomáhal 10 let,“ svěřuje Vendula s tím, že prvotně se jí Petrovou smrtí okamžitě vrátil tragický den, co se zastřelil Karel.

„Velice cítím s Petrovou manželkou a jeho dětmi,“ říká také Vendula. Na otázku, jestli je pro manželku horší mužova sebevražda nebo když mu nechtěně vezme život nešťastná náhoda, Vendula odpovídá: „Když se Karel zastřelil, říkala jsem si, jak mi to mohl a svým dětem udělat? Byl to ale Petr, který mi vysvětlil, že v tu chvíli ani nevěděl, že jsme a co dělá. Že by nám to nikdy neudělal. Že nás měl rád. Že byl prostě moc nemocný. Děkuji, Petře!“

Po Mukově smrti se Vendula spojila s jeho manažerem a nabízela pomoc. „Nechci zasahovat do rodiny. Naučila jsem se ctít majestát smrti.“