Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Tady se zotavuje král Karel III.: Jak to vypadá v Sandringhamském panství?

/
 • Jak to vypadá v králově sídle v Sandringhamu?
  9. února 2024 ● 09:55

  V těžkých chvílích nemoci se král Karel III. (75) mezi léčebnými procedurami uchýlil na panství Sandringham. Venkovský zámek v Norfolku s nově upravenými zahradami nabízí králi jak aktuálně tolik potřebný klid, tak zároveň i luxus hodný panovníka Velké Británie. Jak to uvnitř vlastně vypadá? 

 • 1.

  Ekologická farma, pila i kostel

  Historie sídla sahá daleko do minulosti. První sídlo šlechty zde vzniklo už v dobách alžbětinské Anglie v 16. století. Po mnoha přestavbách a změnách majitelů se pak v roce 1862 dostalo do rukou britské královské rodiny. 

   

  Panství a asi 8 tisíc akrů půdy tehdy za 220 tisíc liber zakoupil pradědeček Alžběty II., princ Albert Edward z Walesu (později král Eduard VII.) jako venkovské sídlo pro sebe a svou budoucí manželku, dánskou princeznu Alexandru.

  Rozsáhlá budova v jakobínském stylu ukrývá početnou sbírku pokladů od viktoriánské éry až po současnost. Obklopují ji nádherné zahrady, ve kterých nechal svůj otisk postupně každý z panovníků.

   

  Ačkoli je Sandringham stále hojně využíván králem a královnou, v dobách jejich nepřítomnosti je otevřen i turistům. Velký park s nádvořím a dětským hřištěm je veřejnosti přístupný po celý rok. 

   

  Součástí panství je také ekologická farma, pila a další obytné a komerční nemovitosti. Velmi blízko je kostel svaté Máří Magdalény ze 16. století, jehož bohoslužby během svých pobytů v Sandringhamu navštěvují členové královské rodiny.

 • 2.

  Jídelna

  Elegantní jídelnu zdobí světle zelené tapety v barvě tzv. braemarské zelené, podle vesnice Braemar ve Skotsku. Ty v roce 1938 osobně vybrala královna Marie z Tecku, babička Alžběty II., aby v nich o to více vynikly tapisérie s replikami děl Francisca Goyi na stěnách. 

   

  U mahagonového stolu královny Viktorie se tady o vánočních svátcích pravidelně scházela celá královská rodina. Jak uvádí speciální instagramový účet sídla, běžně si u té příležitosti dávali 12 až 14 svátečních chodů!

   

 • 3.

  Malý salonek

  Malý salonek kdysi sloužil jako osobní prostor pro královnu Alexandru, která byla vášnivou sběratelkou hlavně míšeňského porcelánu a drahých kamenů. Mnoho porcelánových artefaktů je tady dodnes, a z drážďanského porcelánu je dokonce i lustr. 

   

  Královna Alžběta II. zde údajně ráda sedávala, odpočívala a skládala puzzle. V roce 1992 zde dokonce nahrála své vánoční poselství kvůli požáru na hradě Windsor. 

   

  Středobodem místnosti je bílo-růžový mramorový krb s velkým zrcadlem. Na oknech jsou vyobrazeny erby královny Alžběty II. a prince Phillipa (†99), ale je zde pořád prostor pro doplnění dalších.

   

 • 4.

  Honosný bílý salonek

  Honosný bílý salonek je jedním z nejdůležitějších pokojů v domě. Právě tady se královská rodina setkává se svými hosty.

   

  Místnost osvětluje mohutný bílý krb a lampy na stěnách. V jednom rohu místnosti se nachází zdobený zlacený paraván, který je rozdělený na čtyři zlaté panely, z nichž každý má v horní části skleněnou zástěnu a na jedné straně obsahuje 24 černobílých fotografií. Královna Alexandra byla totiž nadšenou fanynkou fotografie, a všechny hosty žádala, aby s sebou přivezli i svou fotku. 

 • 5.

  Hudební salonek

  Hned vedle malého salonku se nachází ještě jedna elegantní malá místnost, která slouží pro potřeby královských milovníků hudby. Nejvýraznějším kusem nábytku je velké historické křídlo se stoličkami.

   

 • 6.

  Velký salon

  Velký salon upoutá už na první pohled působivým dřevěným obložením, dřevěným balkonem a zdobnými, mohutnými sloupy s erby. Vpravo od velkého krbu v zadní části místnosti visí portréty několika členů královské rodiny. V jednom z rohů stojí klavír a na něm několik černobílých fotografií.

   

  Nad dalším krbem visí obří gobelín a další erby. Po místnosti je rozeseto množství rostlin od velkých palem po menší keře. Přes dvoukřídlé dveře je výhled do zahrady, kde se nachází dlouhá polstrovaná ohrádka a malé křeslo.

   

 • 7.

  Kostel svaté Máří Magdalény

  Blízko panství stojí také kostel sv. Máří Magdalény ze 16. století. Právě sem chodí na mši členové královské rodiny, pokud zrovna přebývají v Sandringhamu. Pravidelně sem chodí také na mši vánoční. Kostel mohou využívat i zaměstnanci sídla. 

   

 • 8.

  Galerie

  Na všechny fotografie se podívejte do galerie. 

   

  Video
  Video se připravuje ...

  Král a královna poprvé z balkonu paláce! Blesk TV a Reuters

  Fotogalerie
  65 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 1

Milla: Gratuluji,dobrý článek a nejen na Blesk který dokázal nazvat zámek Brkhall RANČEM.

(09. 02. 2024 15:19)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy