Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Arcibiskup z Canterbury Justin Welby popsal královnu jako „někoho, jehož moudrost byla pozoruhodná“. „Byla to někdo, komu jste mohli naprosto, úplně a absolutně důvěřovat, a měla obrovské zkušenosti. Byl jsem sedmý arcibiskup z Canterbury, kterého poznala, a tak vím, že byla osobou, která všemu rozuměla... a která se pravidelně modlila.“
Arcibiskup pak při procházce, během níž se setkal s truchlícími ve frontě přes Victoria Tower Gardens až do centra Londýna, dodal, že ze všech cítil ‚naději‘ v budoucnost. Na otázky, zda by účast na pohřbu královny mohla být ještě větší než davy, které v Londýně zatoužily vidět na vlastní oči papeže Jana Pavla II., odpověděl: „Co bude, to bude. Uvidíme.“
Francouzský prezident Emmanuel Macron potvrdil, že se v pondělí zúčastní královnina pohřbu v Londýně. Macron, který počátkem tohoto týdne vzdal hold Jejímu Veličenstvu v dojemném tříminutovém projevu, řekl, že včera večer hovořil s králem Karlem III., aby mu vyjádřil soustrast. Na sociální síti pak uvedl, že „vazby mezi Francií a Spojeným královstvím jsou nezlomné. Budeme je nadále posilovat po cestě, kterou vytyčilo Její Veličenstvo královna Alžběta II.“
Macron je tak nejnovějším světovým lídrem, který potvrdil, že se příští týden zúčastní bohoslužby. Kromě něj již napevno přislíbili svou účast třeba americký prezident Joe Biden či australský premiér Anthony Albanese.
Za vladařku zapálil svíčku i muž, který se v roce 1982 vloupal do královniny ložnice v Buckinghamském paláci. Tehdy vladařku probudil, když rozhrl závěsy. Michael Fagan, jenž trpí schizofrenií, pak mluvil s Alžbětou II. o své rodině asi 10 minut.
Královna si zřejmě myslela, že onen vetřelec je jen opilý zaměstnanec, a chovala se k němu velmi přátelsky. Když pak odešla z pokoje, aby sehnala někoho, kdo podivína z jejího pokoje vypoklonkuje, údajně poslala pro lokaje, aby dal Faganovi prozatím skleničku whisky.
Nyní Fagan uvedl: „Jsem docela smutný, že odešla. Nechci říkal nic víc než to, že doufám, že odpočívá v pokoji.“