Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Edinburské letiště plánuje dočasně uzavřít svůj vzdušný prostor, aby zajistilo, že královnina rakev bude v úterý odpoledne bezpečně dopravena do Londýna. Nejrušnější letiště ve Skotsku bude i nadále otevřené pro běžné cestující, ale bohužel pro ně to znamená, že lety budou zpožděny, a některé dokonce zrušeny...
Pracující členové královské rodiny budou nosit vojenskou uniformu, když budou přítomni na pěti slavnostních akcích během tohoto období smutku za královnou. Jedná se o bohoslužbu díkůvzdání v katedrále sv. Jiljí v Edinburghu, průvod do Westminster Hall a bohoslužbu, vigilii ve Westminster Hall, státní pohřeb ve Westminsterském opatství a bohoslužbu v kapli svatého Jiří ve Windsoru.
S jedinou výjimkou: jako nepracující člen královské rodiny si ji nesmí na sebe obléct princ Andrew, tedy vévoda z Yorku. Snad jenom kromě zvláštního projevu úcty ke královně na závěrečné vigilii ve Westminster Hall.
V Londýně budou mít lidé stejnou příležitost od středy od 17:00 do 6:30 v den pohřbu – což bude v pondělí 19. září. Vláda zdůraznila, že fronta se bude neustále posouvat – s malou šancí si odpočinout nebo sednout – a vyzvala příznivce královské rodiny, aby se pro tuto příležitost „vhodně oblékli“. Nejenom s ohledem na chladné zářijové počasí - oblečení „s politickými nebo urážlivými slogany“ bylo zakázáno.
Policisté budou rovněž z fronty vykazovat podnapilé osoby a návštěvníky před vstupem do kostela čekají také drsné, „letištní“ bezpečnostní kontroly. Panují přísná omezení toho, co lze vzít s sebou dovnitř. Květiny, balonky, svíčky, vlajky, fotografie, spací pytle, přikrývky, skládací židle a kempingové vybavení jsou zakázány. Každá osoba u sebe smí mít pouze jeden malý sáček s jednoduchým otevíráním nebo zipem.