Video s krásným příběhem zveřejnil Charlie Proctor, královský expert a šéfredaktor stránek Royal Central. Vzniklo během sobotního odpoledne, kdy lidem stojícím v obrovské frontě táhnoucí se k Westminsterskému sálu, aby v něm osobně uctili památku zesnulé Alžběty II. (†96), přišel osobně poděkovat král Karel III. (73) a jeho nejbližší – syn William (40) a bratr Edward (58) s manželkou Sophií (57).
Seběhlo se to asi takhle: „My jsme vyšli z domu už večer před desátou,“ hlásí králi jistá žena. „Neuvěřitelné! Snad nebylo v noci moc chladno,“ opáčil mile Charles neboli Karel, dojatý projevovanou účastí i tím, že mu dav co chvíli provolává slávu. Teplota v Londýně v noci klesla pod 10 stupňů Celsia.
S lidmi mluvili u mostu Lambeth Bridge, odkud už to měli všichni čekající k vytouženému cíli už jen pár desítek minut. Zdvořile děkovali za projevy soustrasti a úcty, uvolněně konverzovali a třásli si s lidmi rukama. Princ William si potřásl rukou i s vytáhlým vousáčem. „Jaké máte teplé ruce!“ poví mu princ a pak ještě přidá pochvalu: „Jste se na noc zřejmě dobře oblékl!“
Pak se dá do řeči s drobnou, snědou blondýnou, která mu říká, že je ze Španělska. Podiví se tomu, s tím, že už předtím narazil na řadu Francouzů a že je neuvěřitelné, z jakých dálek lidé přijíždějí. „Já jsem z České republiky!“ hlásí onen vousáč přes Španělčinu hlavu. „Z České republiky? Vážně? To je neuvěřitelné! Tomu bych nikdy nevěřil, upřímně, nikdy. Ani že vy jste ze Španělska,“ odpovídá princ srdečně.
„Znamená to pro nás strašně moc, že jste tady,“ přidává ještě, jako skoro všem, s nimiž u Temže mluvil.
Každý nově příchozí ve frontě dostal na zápěstí náramek s pořadovým číslem, aby si mohl v případě nutnosti odskočit pro občerstvení či na WC
Vnoučata královny drží stráž u rakve babičky Alžběty II. Reuters
Nedělní ráno před zámkem Balmoral, kde zanedlouho započne slavnostní průvod s rakví královny.
Cesta rakve s ostatky královny započne dnes v deset hodin dopoledne místního času (11,00 hodin SELČ). Dubová rakev ozdobená skotskou královskou standardou a květinovým věncem bude v průvodu aut převezena do Edinburghu, kde dnes její cesta končí. Další dny bude putovat Spojeným královstvím až do samotného Londýna.
Austrálie bude 22. září držet den smutku za zesnulou britskou královnu Alžbětu II., která byla také oficiální hlavou australského státu. Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že ve čtvrtek společně s generálním guvernérem Davidem Hurleym odcestuje do Londýna, aby se 19. září zúčastnil královnina pohřbu, a 21. září se vrátí zpátky do Austrálie. „Následující den bude vyhlášen den smutku a bude se konat zádušní mše,“ řekl předseda australské vlády televizi ABC. „Lidé tak budou moci zemřelé královně Alžbětě II. vzdát hold,“ dodal.
Dnes generální guvernér Hurley oficiálně prohlásí Alžbětina syna, krále Karla III., hlavou australského státu. Stane se tak na slavnostním obřadu v parlamentu v Canbeře. Na znamení úcty byly státní vlajky v Austrálii spuštěny na půl žerdi a na známé budově opery v Sydney se objevil portrét zemřelé královny.