Velkolepé oslavy, které trvají do neděle, mají v přepočtu vyjít na 800 milionů korun. Není to v dnešní složité ekonomické situaci prostě moc?
„Abychom mohli vyhodnotit realitu, museli bychom mít k dispozici sumu, kterou naopak oslavy do rozpočtu Spojeného království přinesou. Tedy kolik utratí turisté i sami Britové. Rozdíl těchto dvou sum bude podstatný.“

A vy jste si jistý, že ten přínos bude větší i v přepočtu na ta čísla?
„Vzhledem k tomu, kolik lidí bylo v ulicích Londýna, strávili tam noc, aby měli dobrá místa, a chystají se na víkendové akce, domnívám se trochu odvážně, že ten přínos bude větší.“

Tedy říkáte, že se Britům vyplatí mít královskou rodinu?
„Nejsem si jistý, jestli bychom královskou rodinu měli ohodnocovat finančně a mluvit o jejím přínosu. To je jako u korunovačních klenotů – to se dá špatně vyčíslit.“

Vy jste těch jubileí sledoval celou řadu. Liší se to současné nějak významně od těch ostatních?
„Je první svého druhu. Žádný jiný panovník neslavil platinové jubileum. Královnu v délce vlády momentálně předčí francouzský král Ludvík XIV., který vládl 72 let, a kníže lichtenštejnský vládnoucí 75 let.“

Je to také první jubileum bez prince Philipa, který zemřel loni. Jak podle vás toto smutné prvenství královna prožívá?
„Je to určitý předěl. Královna je silná, jak já říkám, patří k duševně robustním jedincům, ale není imunní vůči emocím a ztrátě tak silné, jako byla ta jejího manžela. Princ Philip jí pochopitelně chybí, ale není to poprvé. Před deseti lety během oslav diamantového jubilea onemocněl. Najednou se stala situace, že královna do katedrály sv. Pavla přijela bez jeho doprovodu. A bylo vidět, že nešla rovně, ale vychylovala se ze směru a chyběla jí opora, na kterou byla zvyklá.“

Cítíte z královny podobnou nejistotu v tuto chvíli?
„Jí chybí jistota v podobě reakce na vtip, na sdílenou zkušenost. Ona to řekla ve svém poselství o Vánocích, že chybí někdo, jehož smích patřil ke svátkům.“

Je jí 96 let, část programu sleduje z domova kvůli únavě. Je toto její poslední jubileum?
„Nejsem věštec. Moc doufám, že to tak není. Každopádně královna se smrtelností bezesporu počítá. Nebojuje proti přírodě.“

Co přijde po Alžbětě II.? Jak se promění ta instituce?
„Známe úsloví: Král je mrtev, ať žije král. Vláda nového suveréna začíná v tu vteřinu, kdy zemře jeho předchůdce. Královna ani nyní neuvažuje o tom, aby opustila veřejný prostor, ale dává více možností se projevit princi Charlesovi.“

Bude Commonwealth po Alžbětě II. existovat? Ona je hlavou 15 států. Budou tam chtít mít ty samé státy na známkách a obrazech jejího syna?
„Před pár lety byla v Londýně konference zemí Commonwealthu, které zvolily do svého čela prince Charlese. Tato funkce je volená, není automaticky jeho. Královna svým vlivem prosadila, že její nástupník na trůnu bude v čele Commonwealthu. Znamená to, že minimálně ještě po dobu trvání vlády Charlese tento speciální vztah těchto zemí s královskou korunou přetrvá.“

Zajímavým prvkem těch oslav je návrat prince Harryho a jeho ženy Meghan. Ale nebyli součástí užšího rodinného kruhu na balkoně paláce, při bohoslužbě v katedrále byli také víc vzadu. Je to, myslíte, potupné?
„Jejich odchod byl dobrovolný. Oni dobrovolně odešli z pozic veřejně činných členů královské rodiny a jejich postavení nemá oficiální charakter. Tudíž není důvod, aby princ Harry zaujímal místo na balkoně po boku dalších členů rodiny.“

Tedy není to nějaký políček jeho směrem?
„V prohlášení jsme se tehdy dočetli, že chtějí dál podporovat královnu – ale jak když chtějí odejít? – a že se budou rozhodovat, jakých se budou účastnit akcí. To znamená: oni sami chtěli převzít kontrolu nad věcmi, nad nimiž kontrolu mít nemohou. Jejich svobodné rozhodnutí bylo opustit tu pozici a odejít. Ale nemůžou chtít od každého něco a utvářet si hybrid, který nemá precedens a nemůže fungovat.“

Video: Jindřich Forejt ve studiu Blesku o Alžbětě II.

Video
Video se připravuje ...

Jindřich Forejt studio blesku o Alžbětě II. Vera Renovica

Fotogalerie
95 fotografií